Legepladsen

KÆRE FANS
Denne gang er stafetten havnet hos Bakken Bears' rutinerede centerspiller Jonas Buur. Han benytter blandt andet lejligheden til at kigge tilbage på søndagens topopgør mod Svendborg.

For at det ikke skulle være nødvendigt at ændre denne klummes overskrift til ental, har min far (foruden naturligvis min kære mor...) lovet at læse den. Da alle formalier nu skulle være overholdt, er det vel naturligt at tage fat i søndagens topkamp.

Her gik jeg og troede, at Chris Christoffersen var høj og så har Svendborg (med det besynderlige tilnavn Rabbits... De farlige kaniner? Dyret med de store tænder? Holdet der kan formere sig hurtigere end alle andre?? Hvad er ideen her...?) den frækhed at hive et stk. gigant ind fra Østeuropa. Og ikke nok med, at han er laang – han kan faktisk også spille bold. Nå, men kampen blev en af de bedre kampe, jeg har deltaget i i Basketligaen. Forrygende stemning blandt tilskuerne (overdimensionerede skralder mod en hærskare af trommer og energiske unge mennesker i wife-beaters til at slå på dem...), en glimrende kamp, der både havde godt basketball, intensitet og nerve samt endelig den rigtige vinder... Hvad kan man ønske mere? Ikke meget før fodboldsæsonen går igang igen.

Det har ellers været en uge fyldt med overarbejde for vores fysioterapeut Jens Knudsen. Træningerne bar præg af, at nærmest alle store (Søren Ege ikke medregnet da han både kan drible og skyde...) måtte se til fra tilskuerepladserne med forskellige skader, hvilket igen medførte, at blandt andre Jens Jensen og Mads Nyboe måtte ind på den hæderkronede centerposition. Heldigvis vandt vi jo kampen alligevel – måske et signal om, at centere har bedst af ikke at træne så meget...? Ja, det tror jeg faktisk er eneste mulige tolkning.

Nicolai Iversen... Her gik man og troede, at tilgangen af ham ikke kun betød noget for spillet på banen, men også at vi nu regelmæssigt ville få glæde af hans forrygende beretninger her på siden. Det er dog ikke sket, hvilket til dels er grund til, I må finde jer i mine kragetæer. Han har øjensynligt for travlt med at følge Slagelses damehångboldhold rundt i landet, hvilket skæpper godt i bødekassen, da det selvfølgelig er strengt forbudt at se damehångbold. Hermed en opfordring til at komme tilbage til tasterne, selvom Bakken nok ikke helt kan matche Østeuropa, hvad angår mærkværdigheder.

Slutteligt skal jeg beklage, at jeg efter ti sæsoner løb ind i min første usportslige fejl. Jeg mener jo selvfølgelig ikke selv, at der overhovedet var fejl, men sådan er det jo altid (måske havde Alan Madsen alligevel ret, da han sidste sæson mente, at jeg var en svinsk spiller. Har ellers altid selv ment, at det var en udtalelse på linie med at blive kaldt kedelig af Piet van Deurs, langsom af Michael Niebling eller at blive beskyldt af Søren Ege for at have en dårlig venstrehånd... ;-)).