BEARS TIL STÆRK TURNERING I GOTHA

Bears til stærk turnering i Gotha i midten af september. Bl.a. Telekom Basket Bonn fra den bedste tyske række, BBL, deltager.

For tredje sæson i træk deltager Bakken Bears i en stærk turnering i tyske Gotha. Hjemmeklubben BIG Gotha, der spiller i den næstbedste tyske række, er godt bakket op af bryggeriet Oettinger og har ambitioner om at blive stærke nok til at rykke op i den bedste tyske række, BBL.

Netop i BBL spillede S. Oliver Basket fra Wurtzburg i den seneste sæson. Her blev klubben nr. 17 og rykkede ned i Pro A, men ambitionen er en oprykning i første forsøg. Wurtzburg har allerede nu seks amerikanske spillere på kontrakt.

Turneringens sidste deltager er allerede i BBL. Det drejer sig om Telekom Basket Bonn, der i sidste sæson blev nr. 5 i BBL. I playoffs tabte Bonn i kvartfinalerne (2-3) imod Oldenburg.

Bakken Bears drager til Tyskland allerede torsdag den 11. september. Turneringen starter lørdag den 13., hvor Bears møder Gotha, mens de to øvrige hold mødes i den anden semifinale. Søndag spiller de to vindere finale, mens de to tabere mødes i bronzekampen.

I sidste sæsons turnering tabte Bears 84-91 til Vechta (der i sidste sæson spillede i BBL), mens det søndag blev til nederlag imod Jena efter omkamp. I begge kampe var Bears foran med få minutter tilbage.

chrischristoffersen 20140220 13.w1170.h440.crop 1
DANMARKSMESTERSKABET KAN AFGØRES I NÆSTVED
22 maj 2026

DANMARKSMESTERSKABET KAN AFGØRES I NÆSTVED

Efter en stærk sejr på hjemmebane er det igen tid til at tage turen...
STOR FIGHT GIVER 2-1 FØRING
21 maj 2026

STOR FIGHT GIVER 2-1 FØRING

Bakken Bears fik en forløsende sejr efter en hård fight og fører nu DM-finaleserien...
PROGRAM FOR STREET FESTIVAL
19 maj 2026

PROGRAM FOR STREET FESTIVAL

På torsdag spilles den tredje finalekamp mod Team FOG Næstved. I den forbindelse afholder...
TÆT FINALESERIE FORTSÆTTER I AARHUS
19 maj 2026

TÆT FINALESERIE FORTSÆTTER I AARHUS

Nu gælder det endnu en finalekamp, når Team FOG Næstved igen tager turen til...
NEWS ARCHIVE