BEARSNEDERLAG MOD SOLNA

Solna Vikings vandt 91-84 over Bears og dermed spiller bjørnene bronzekamp mod Nilan Bisons i Bears Invitational søndag kl. 13.00 i Vejlby-Risskov Hallen.

Der var både positive og mindre positive ting for Bakken Bears i kampen imod Solna Vikings. Blandt sidstnævnte var en elendig start, hvor Solna scorede 35 point i første periode, en dårlig afslutning på fjerde periode og reboundspil, der ikke var godt nok. Svenskernes Miguel Montanana og Alex Lindqvist dominerede med i alt 48 point, og det kunne Bears ikke modsvare.

Bears var bedst i tredje periode, hvor periodestilling 42-51 blev vekslet til føring på 65-60, men så svigtede forsvaret igen.

Thomas Lærke var mest scorende Bearsspiller med 15 point, Kaido Saks og Semaj Inge supplerede med 12 point, mens Nicolai Iversen og Rob
Sallie scorede 11.

I den anden semifinale vandt tyske Crailsheim Merlins 97-87 over Nilan Bisons.

Bears spiller bronzekamp mod Bisons søndag kl. 13.00, mens Solna Vikings og Crailsheim Merlins spiller finale 15.30. Begge kampe spilles i Vejlby-Risskov Hallen, og der er gratis entre.

ThomasLaerke eurochal 2013 11 06 23.w1170.h440.crop
MØLLGAARD OG BERG UDTAGET TIL LANDSHOLDET
04 nov 2025

MØLLGAARD OG BERG UDTAGET TIL LANDSHOLDET

Magnus Møllgaard og Sylvester Berg skal ikke kun ud og kæmpe for Bakken Bears...
KAMPPROGRAM I NOVEMBER
03 nov 2025

KAMPPROGRAM I NOVEMBER

Novembers kampprogram bliver et spændende et af slagsen! 🤩   Vi har tre kampe tilbage i...
ONSDAG BLIVER AFGØRENDE PÅ CYPERN
03 nov 2025

ONSDAG BLIVER AFGØRENDE PÅ CYPERN

Der venter Bakken Bears en svær og spændende kamp på onsdag, når Anorthosis Famagusta...
MANGE REBOUNDS GIVER STORSEJR
02 nov 2025

MANGE REBOUNDS GIVER STORSEJR

Bakken Bears fik sæsonens syvende sejr i lige så mange kampe i Basketligaen, da...
NEWS ARCHIVE