Christian Seeberg er død

Bakken Bears har mistet en frivillig hjælper og en stor ambassadør.

Christian Seeberg startede med basketball på Rosenvangskolen og var bl.a med til at vinde DM i skolebasket flere gange i slutningen af 70’erne – der ud over var han en lovende ungdomsspiller i Viby IF.

Christian uddannede sig til fisker og stoppede derfor med at spille basketball. Da han holdt med at være fisker flyttede han til Vejlby. Her begyndte han igen med at spille basketball i forbindelse med forældrebasket på Ellevangsskolen.

Han har i mange år været en aktiv del af ’Bakken Beers’-holdet og spillet sammen med andre ’gamle’ Skovbakken-spillere på dette hold.

Christian har som de øvrige medlemmer af ’Bakken Beers’ i mange år hjulpet til ved afviklingen af Bakken Bears-kampe, senest i forbindelse med entregruppens arbejder. Derudover har Christian været aktiv i Skovbakken Basketball – bl.a. ved afviklingen af Aarhus Basketball Festival og andre klubarrangementer.

Han har med sin rolige og arbejdsomme facon nydt stor anerkendelse fra mange andre frivillige, fans og medlemmer og vil blive savnet.

Vores tanker går til Christians efterladte.

Christian Seeberg vil blive mindet i forbindelse med mandagens kamp mod Stevnsgade.

Æret være Christians minde.

 

article
SHAQUILLE ROMBLEY FORLÆNGER MED BAKKEN BEARS
09 apr 2026

SHAQUILLE ROMBLEY FORLÆNGER MED BAKKEN BEARS

Se vores nyeste YouTube-video for at høre, hvad Shaq siger om sit comeback efter...
SEJR OG HJEMMEBANEFORDEL
06 apr 2026

SEJR OG HJEMMEBANEFORDEL

Bakken Bears fik en hårdt tilkæmpet sejr over BC Copenhagen, og bjørnene sikrede sig...
SEMIFINALERNE VENTER PÅ OS I APRIL MÅNED
01 apr 2026

SEMIFINALERNE VENTER PÅ OS I APRIL MÅNED

April byder på endnu mere intens basketball, når vi nærmer os afgørelsen af playoff...
THE SKY IS THE LIMIT
01 apr 2026

THE SKY IS THE LIMIT

Efter mange år under navnet Bakken Bears stiler de aarhusianske bjørne nu endnu højere....
NEWS ARCHIVE