DM-finalerne 2017/18 – info

Det er de seneste års mest dominerende hold, der mødes i DM-finalerne 2017/18. For fjerde sæson i træk mødes Bears og Horsens IC i slutkampene, der spilles bedst af syv kampe.

De to hold er dog ikke gået ubesværede igennem til finalerne. Efter kvartfinalesejre over hhv. Stevnsgade (3-0) og Wolfpack (3-0), måtte Horsens IC og Bakken Bears virkelig slide i det i semifinalerne inden finalepladsen var i hus. HIC vandt 3-2 over Randers Cimbria efter Horsens havde sat en 2-0-føring over styr, mens Bears indledte serien mod Team FOG Næstved med at komme bagud 0-2, inden holdet blev det første i dansk basketballs historie, der vandt en serie efter den start.

Det er grundspillets to bedste hold, der er nået frem til finalerne. Horsens IC vandt 19 af de 21 kampe, mens Bears på andenpladsen vandt 17.

De to hold har mødt hinanden fire gange i denne sæson – tre gange i Basketligaens grundspil, hvor Bears vandt to kampe (81-78 i Aarhus, 7. oktober og 98-85 i Horsens, 14. februar) og HIC en enkelt gang (72-87 i Aarhus, 21. janaur) samt i pokalturneringens semifinale, hvor bjørnene vandt (82-58 i Aarhus, 17. december).

De to nederlag mod Bakken Bears var de eneste HIC fik i grundspillet, mens Bears – udover nederlaget mod HIC – tabte til Hørsholm og to gange til Næstved.

Horsens ICs statistisk dominerende figur er Kevin Larsen, der kom til klubben inden sæsonstarten. Den 207 cm høje center har scoret 19,8 point (#3 i ligaen) og taget 7,3 rebounds (#3) i gennemsnit, og den danske landsholdsspiller er et rigtig godt bud på udnævnelsen som ”Årets Spiller”. Næstmest scorende for HIC er Vedran Borovcanin, der dog måtte udgå af semifinaleserien mod Randers Cimbria med en brækket hånd. Den serbiske forward snitter 15,1 point (#15 i ligaen) og 6,4 rebounds (#8).

Horsens ICs point guard hedder Derrick Wilson, der efter at have spillet i SISU i sidste sæson, kom til HIC midtvejs i sæsonen. Wilson, der var afgørende i den femte semifinale, snitter 10,9 point og 3,3 assists. En anden amerikaner, Lawrence Alexander, er en af ligaens bedst skydende spillere. Alexander snitter 14,1 point med en scoringsprocent på 42,4 bag trepointslinjen. Den tredje amerikaner hedder Shannon Hale. Den lange forward kom også til HIC midtvejs i sæsonen, han snitter 11,5 point, og han skyder 49,2% på treeren!

Fra bænken kommer typisk Reggie Agbeko (8,6 point og 4,8 rebounds), Christian Benzon (8,4 point), Frederik Rungby (6,4 point og 4,4 rebounds). Rungby deltog stort set ikke i semifinalerne pga. en ankelskade og HICs bredde blev flot fremvist i semifinalerne, hvor Aladdin Barakeh spiller virkelig flotte minutter. Unge Oscar Jørgensen (5,5 point, 45,2% på treeren) samt meget erfarne Christian Lindberg er de sidste folk i rotationen.

Bakken Bears skal følge op på januar måneds pokaltriumf og forsøge at vinde ”the double”, som vil fuldende en fantastisk sæson, som også resulterede i en semifinale i FIBA Europe Cup. Bakken Bears har inden DM-finalernes start spillet 54 kampe i denne sæson – 21 flere end modstanderen fra Horsens IC!

Mest scorende for Bakken Bears er DeVaughn Akoon-Purcell (18,2 point, #5 i Basketligaen), og han supplerer med 3,7 assists (#8). Bjørnenes bedste rebounder er Michel Diouf (6,6 rebounds, foruden 10,9), mens Doug Wiggins er den spiller på Bears-holdet med flest assists (4,4 assists per kamp, #4 i Basketligaen). Tony Bishop scorer 12,2 point (og 5,2 rebounds) på blot 20 minutters spilletid, mens Jaye Crockett snitter 11,8 point og 5,0 rebounds. De tre danske landsholdsspillere Adama Darboe, Darko Jukic og Thomas Lærke ligger alle i underkanten af 10 point per kamp. Rotationen fuldendes af Morten Sahlertz, Chris Christoffersen, Sylvester Berg og Nicolai Iversen, der alle har været eller er inde over det danske landshold. Amerikanske Keane Thomann, der efter mere end fem år i Danmark spiller på dansk ”licens”, fuldender Bearstruppen, samt de to unge David Kristensen og Marius Sørensen. De to sidstnævnte ”dobbeltlicensspillere” skal dog formentlig især fokusere på kampene for Bears’ farmerhold, EBAA, der spiller slutspil i 1. division.

Bakken Bears er i DM-finalerne for 16. sæson i træk og for 24. gang i alt. Modstanderen er Horsens IC, der har været Bears-modstander i syv DM-finaler tidligere.

Som følge af førstepladsen i Basketligaens grundspil har Horsens IC hjemmebane i den første, tredje samt evt. femte og evt. syvende finalekamp, mens Vejlby-Risskov Hallen lægger gulv til de øvrige.

Programmet er som følger:

DM-finale 1: Torsdag den 26. april kl. 18:15 – i Forum Horsens
DM-finale 2: Mandag den 30. april kl. 18:00 – i Vejlby-Risskov Hallen
DM-finale 3: Torsdag den 3. maj kl. 18:15 – i Forum Horsens
DM-finale 4: Mandag den 7. maj kl. 18.00 – i Vejlby-Risskov Hallen
DM-finale 5: Torsdag den 10. maj kl. 18:00 – i Forum Horsens
DM-finale 6: Mandag den 14. maj kl. 18:00 – i Vejlby-Risskov Hallen
DM-finale 7: Kampen ikke endeligt fastsat – i Forum Horsens

Statistik:

  • Horsens IC har vundet fire af de syv indbyrdes finaler mod Bears (1998, 2006, 2015, 2016), mens bjørnene vandt i 2000, 2004, 2017.
  • De to hold har endvidere mødt hinanden fire gange i DM-semifinalerne (2007, 2012, 2013, 2014). Her har Bears ikke tabt.
  • De to hold har også mødt hinanden i tre pokalfinaler. Bears vandt i 2003/04 og 2015/16, mens HIC vandt titlen i 1995/96.
  • Inden starten på DM-finalerne har de to hold mødt hinanden 156 gange! Det er blevet til 92 sejre til Bears, mens HIC har 64 sejre. Den samlede score mellem holdene er 12.756-12.226. Horsens IC er den klub, som Bears har mødt flest gange.
  • Holdene har også en lang historik i DM-slutspillet. Her har holdene mødt hinanden 59 gange og Bears har vundet 33, mens HIC har sejret 26 gange.
  • Bakken Bears er den klub med flest mesterskaber, idet det er blevet til 15 titler, heraf de 14 siden 1997. SISU har vundet 11 titler, mens Horsens IC er tredjemest vindende med 6 x DM-guld, ligesom Efterslægten og BMS også har.
  • Ud over de 15 guldmedaljer har Bears 10 sølvmedaljer og 4 bronzemedaljer (i alt 29 medaljesæt). Horsens IC har udover klubbens 6 x guld vundet 4 sølvmedaljer og 7 bronzemedaljer (i alt 17 medaljesæt). SISU er indtil videre den klub med flest medaljesæt (30 stk – 11 guld, 10 sølv, 9 bronze). Bakken Bears vinder i øvrigt klubbens 22. medaljesæt i træk.
Hvordan fungerer Basketball Champions League?
23 sep 2023

Hvordan fungerer Basketball Champions League?

BCL Gruppespillet består af 32 hold, hvoraf de 29 allerede er valgt på baggrund...
Fornyet fokus på ny hjemmebane
22 sep 2023

Fornyet fokus på ny hjemmebane

Vi omstrukturerer i Bakken Bears. Omstruktureringen sikre, at ambitionen om en ny basketballfacilitet bliver realiseret...
Bakken Bears rejser til Tyrkiet med håb om Basketball Champions League
22 sep 2023

Bakken Bears rejser til Tyrkiet med håb om Basketball Champions League

Bakken Bears skal, over tre kampe på fire dage i næste uge i Tyrkiet,...
Bears Spotlight: Head Coach Anders Sommer
22 sep 2023

Bears Spotlight: Head Coach Anders Sommer

Anders Sommer. Navnet er efterhånden ganske velkendt i dansk basketball. Efter at have brugt...
NEWS ARCHIVE