Bakken Bears ude af Champions League-kvalifikationen trods fantastisk comeback

Bakken Bears tog lørdag eftermiddag mod det belgiske storhold Spirou Charleroi i returkampen i Champions League-kvalifikationen. Danskerne rejste hjem fra den første kamp i Belgien med en overraskende sejr på to point til resultatet 59 – 61. Der var derfor lagt op til et sandt drama, da belgierne gæstede Vejlby-Risskov Hallen.

Udeholdet fra Spirou Charleroi viste virkelig klassen i første halvleg af kampen, hvor Bears havde det svært i begge ender af banen. Belgierne gik til pause med en føring på hele 17 point. Det lignede derfor, at det belgiske klassemandskab skulle blive en for stor mundfuld for danskerne. Bakken Bears kom dog helt anderledes ud efter pausen, og holdet formåede til stor begejstring for Vejlby-Risskov Hallen at levere et sensationelt comeback med en føring i slutningen af tredje periode.

Comebacket var dog ikke nok til at få den samlede sejr i hus, og Bears måtte desværre se sig slået til sidst i kampen til trods for et formidabelt comeback. Kampen endte 69 – 74, og Bakken Bears kan derfor forberede sig på at spille FIBA Europe Cup i denne sæson, hvor man træder direkte ind i gruppespillet. Holdet fik igen vist, at man kan spille lige op med de bedste i Europa, og der er derfor stor grund til at være optimistisk for holdets færd i FIBA Europe Cup.

Læs hele referatet her

Bakken Bears Spirou
HJERTEVARM SPILLER SIGER FARVEL TIL BEARS
27 jun 2026

HJERTEVARM SPILLER SIGER FARVEL TIL BEARS

Når den nye sæson går i gang bliver det uden Filip Ates på holdkortet.   Filip...
KAI EDWARDS ER FORTID I BEARS
26 jun 2026

KAI EDWARDS ER FORTID I BEARS

Der skal lyde et stort tak til Kai Edwards for den sæson han har...
BONJOUR DJAHI
19 jun 2026

BONJOUR DJAHI

Når 2026/27-sæsonen indledes, bliver Djahi Binet den første franske spiller til at repræsentere Bakken...
CARLOS PAIVA BLIVER HEAD COACH PÅ BEARS SUMMER CAMP
18 jun 2026

CARLOS PAIVA BLIVER HEAD COACH PÅ BEARS SUMMER CAMP

I uge 32 løber Bears Summer Camp endnu engang af stablen - og nu...
NEWS ARCHIVE