23. semifinale i træk?

Bakken Bears er foran 2-0 i DM-kvartfinaleserien imod Værløse, og søndag kan bjørnene blive blandt Danmarks fire bedste basketballhold for 23. sæson i træk! Det kræver en sejr over det unge sjællandske hold, der i begge kampe har bidt godt fra sig.

Bakken Bears vandt på hjemmebane 107-81 i den første kamp, mens det fredag aften blev til en sejr på 98-87 i Søndersøhallen. Sidstnævnte kamp blev først afgjort i fjerde periode.

For Bears er søndagens kvartfinalekamp den tredje opgave på bare fem dage, der startede med en hård udebanekamp i Würzburg. Hvis Bears slår Værløse søndag, venter der til gengæld 11 dage uden kamp inden DM-semifinalerne venter.

Bears var i fredagens kamp uden Tobin Carberry, Tylor Ongwae og Michel Diouf, der alle havde tilranet sig skader i onsdagens Europa Cup-kamp. Det er tvivlsomt om de tre spillere bliver klar søndag.

Værløses topscorer i begge kvartfinalekampe har været Asbjørn Nerlov, der scorede hhv 16 og 21 point.

Den samlede vinder møder i DM-semifinalerne vinderen af semifinaleopgøret mellem Svendborg Rabbits og Randers Cimbria. Randrusianerne fører serien 2-1. Semifinalerne starter kl. 16:00.

Kvartfinalekampen kan ses direkte på Fanseat.

Adama Darboe
ÆNDRET KAMPTIDSPUNKT
05 jan 2026

ÆNDRET KAMPTIDSPUNKT

Når vi tager imod Svendborg Rabbits på hjemmebane på torsdag d. 8. januar, gør...
GOD ÅBNING PÅ 2026
03 jan 2026

GOD ÅBNING PÅ 2026

Bakken Bears åbnede 2026 med en storsejr på 114-70 over Værløse Blue Hawks og...
𝐕æ𝐫𝐥ø𝐬𝐞 𝐯𝐞𝐧𝐭𝐞𝐫 𝐢 𝐚̊𝐫𝐞𝐭𝐬 𝐟ø𝐫𝐬𝐭𝐞 𝐤𝐚𝐦𝐩
03 jan 2026

𝐕æ𝐫𝐥ø𝐬𝐞 𝐯𝐞𝐧𝐭𝐞𝐫 𝐢 𝐚̊𝐫𝐞𝐭𝐬 𝐟ø𝐫𝐬𝐭𝐞 𝐤𝐚𝐦𝐩

Det nye år er over os, og denne lørdag har Værløse Blue Hawks trillet...
NEWS ARCHIVE