Kvalifikation til Basketball Champions League bliver knald eller fald

Når Bakken Bears og israelske Tel Aviv brager sammen i kampen om at nå det forjættede land, bliver det afgjort i en knockout-turnering på neutral grund. Det er udmeldingen fra FIBA.

Mandag eftermiddag meldte det internationale basketballforbund FIBA ud, at de ændrer formatet for, hvordan kvalifikationskampene til Basketball Champions League bliver afviklet.

Den oprindelige plan var, at kvalifikationen skulle afgøres over to kampe mellem Bakken Bears og Tel Aviv. Herefter skulle den samlede vinder møde vinderen af opgøret mellem polske Anwil Włocławek og Belfius Mons-Hainaut fra Belgien. Finalen skulle herefter afgøres over endnu to kampe.

Coronakrisen gør det dog tæt på umuligt at holde fast i det oprindelige format. Derfor har FIBA besluttet at afvikle kvalifikationen til Basketball Champions League som en knockout-turnering på neutral grund. Det betyder, at Bakken Bears skal møde Tel Aviv i én afgørende kamp. Hvis bjørnene vinder den kamp, skal de møde vinderen af den anden kval-kamp i en sidste og afgørende kamp, hvor en sejr giver adgang til Basketball Champions League Regular Season.

Alle kampene spilles det samme sted, men FIBA har endnu ikke meldt ud, hvor og hvornår kampene spilles.

BCL ukendt
LØRDAGSKAMP I SPAREKASSEN DANMARK BASKETBALL CENTER
20 okt 2026

LØRDAGSKAMP I SPAREKASSEN DANMARK BASKETBALL CENTER

Når Bakken Bears tager imod BMS Herlev i Basketligaen, bliver det blandt andet et...
OVERBEVISENDE SEJR I VÆRLØSE
18 okt 2026

OVERBEVISENDE SEJR I VÆRLØSE

Trods en hostende start fik Bakken Bears en overbevisende sejr på udebane over Værløse....
BEARS JAGTER ENDNU EN SEJR I BASKETLIGAEN
16 okt 2026

BEARS JAGTER ENDNU EN SEJR I BASKETLIGAEN

Søndag går turen til Nordsjælland, hvor Bakken Bears møder Værløse Blue Hawks i Basketligaen....
BEARS FÅR FØRSTE SEJR
14 okt 2026

BEARS FÅR FØRSTE SEJR

Bakken Bears fik sin første sejr i sæsonens FIBA Europe Cup, da det blev...
NEWS ARCHIVE