Bears tager overlegen sejr mod London Lions

Bakken Bears vinder 105-88 over London Lions i en kamp, hvor det blot var et spørgsmål om sejrens størrelse.

For første gang i mange måneder var der igen adgang for tilskuere i Vejlby-Risskov Hallen, da Bakken Bears tog imod løverne fra London i en træningskamp. Men på trods af at der ikke var det store på spil for de to hold, fik hjemmepublikum bestemt valuta for pengene til dagens kamp.
Det var et meget motiveret Bears-hold, som mødte op i dag. De startede kampen med bulder og brag, hvilket resulterede i en føring på 57-38 ved halvleg. Bjørnene fortsatte de gode takter i 3. quarter, hvor de sluttede med at føre med hele 28 point.
 
Comeback til DeVaughn
DeVaughn Akoon-Purcell gjorde comeback i Bears-trøjen, hvilket selvfølgelig vakte stor begejstring blandt de fremmødte Bears-fans. Den hjemvendte bjørnesøn skulle bruge et par skud på at komme i gang, men da han først havde skudt sig varm, så han sig ikke tilbage. Han forkælede publikum med hele 23 point – herunder en masse 3’ere og et rigtigt power-dunk.
 
QJ Peterson blev topscorer
QJ Peterson leverede også en rigtig flot indsats i dagens kamp. Han lavede blandt andet 8 point i de sidste to minutter af 3. quarter og endte med at blive dagens topscorer med 26 point. I fjerde og sidste quarter løftede Bears lidt på speederen, hvilket endte ud en hjemmesejr på 105-88.
12 SAA BakkeBayeruth38 darko. kim haugaard 1
BEARS GI’R TO DAGE PÅ NORTHSIDE – DU GIVER ÉN TIL BEARS
07 mar 2026

BEARS GI’R TO DAGE PÅ NORTHSIDE – DU GIVER ÉN TIL BEARS

Til sommer rammer NorthSide igen Aarhus med et stærkt program – blandt andet med...
BAKKEN BEARS SKIFTER HJEMMEBANE
06 mar 2026

BAKKEN BEARS SKIFTER HJEMMEBANE

Med virkning fra sommeren 2027 får Bakken Bears hjemmebane i Djurslands Bank Arena. Dermed...
𝐅ø𝐫𝐬𝐭𝐞 𝐤𝐚𝐦𝐩 𝐢 𝐦𝐞𝐬𝐭𝐞𝐫𝐬𝐤𝐚𝐛𝐬𝐬𝐩𝐢𝐥𝐥𝐞𝐭
03 mar 2026

𝐅ø𝐫𝐬𝐭𝐞 𝐤𝐚𝐦𝐩 𝐢 𝐦𝐞𝐬𝐭𝐞𝐫𝐬𝐤𝐚𝐛𝐬𝐬𝐩𝐢𝐥𝐥𝐞𝐭

Slutspillet begynder på mandag, hvor vi spiller mod Svendborg Rabbits. Det sker på hjemmebane...
NEWS ARCHIVE