Bears møder Værløse i sæsonens første udekamp

Tirsdag spiller Bakken Bears sæsonens første udekamp, og holdet får samtidig afviklet sæsonens længste Basketligarejse, når Todbjergbussen sætter kurs mod Søndersøhallen i Værløse.

Værløse Blue Hawks fik en hård start på sæsonen, da holdet tabte 72-116 i Svendborg, men det skal noteres, at Værløse var uden to af holdets startere, da point guard Adam Heede-Andersen og den sudanesiske center Koch Bar sad ude. Førstnævnte forventes at være med i tirsdagens kamp.

Bakken Bears fik en smertefri start på sæsonen. Trods savnet af Ryan Evans og Darko Jukic, der begge sad ude med skader, vandt bjørnene 105-55 over Copenhagen. Det var en kamp, der var tæt i de første ti minutter, men som blev afgjort i de efterfølgende ti minutter.

Bakken Bears har tegnet kontrakt med to nye amerikanske spillere, Glenn Cosey og Erik McCree, men ingen af dem er med i tirsdagens kamp.

Kampen spilles uden tilskuere, da Furesø Kommune ikke accepterer mere end 50 personer i Søndersøhallen. Det efterlader således ikke plads til andre end de to holds spillere og stab samt de officials, der er nødvendige for at afvikle kampen.

Der er tipoff klokken 19.30, og du kan se kampen på Fanseat.

BB web Fotograf Per Bille 20191230 01945 thomaslaerke 1
BEARS SUMMER CAMP
13 jun 2026

BEARS SUMMER CAMP

- 𝐧𝐮 𝐦𝐞𝐝 𝐁𝐞𝐚𝐫𝐬 𝐬𝐩𝐢𝐥𝐥𝐞𝐫𝐧𝐞 𝐬𝐨𝐦 𝐭𝐫æ𝐧𝐞𝐫𝐞 Det er ikke ofte, at man kan få...
FINALS MVP STOPPER I BEARS
12 jun 2026

FINALS MVP STOPPER I BEARS

Når den nye sæson skydes i gang, er det desværre uden Tymu Chenery på...
DEEN ER FORTID I BEARS
11 jun 2026

DEEN ER FORTID I BEARS

Et kæmpe stort tak til Duke Deen!   Duke kom til Bears i sommers, hvor hans...
VI SIGER FARVEL TIL SHERRY
10 jun 2026

VI SIGER FARVEL TIL SHERRY

Der skal lyde et stort tak for sæsonen til Sam Sherry! Det har været en...
NEWS ARCHIVE