Bears-spiller testet positiv

Bakken Bears-truppen og staben Corona-testes som følge af deltagelsen i Basketball Champions League jævnligt, og en af disse test har vist, at en spiller i truppen er testet positiv for Covid-19.

På trods af at samtlige øvrige spillere og staffmedlemmer testede negativt ved den samme test, er spillere og stab sendt i isolation indtil de igen kan afgive en negativ test.

Den positive test betyder, at Bakken Bears’ kamp søndag på udebane mod Horsens IC desværre må flyttes til en senere dato, ligesom Bakken Bears’ modstandere i lørdags, Team Fog Næstved, skal igennem testning inden de kan spille igen.

 

12 SAA BakkeBayeruth15 darko.kim haugaard
KAI EDWARDS ER FORTID I BEARS
26 jun 2026

KAI EDWARDS ER FORTID I BEARS

Der skal lyde et stort tak til Kai Edwards for den sæson han har...
BONJOUR DJAHI
19 jun 2026

BONJOUR DJAHI

Når 2026/27-sæsonen indledes, bliver Djahi Binet den første franske spiller til at repræsentere Bakken...
CARLOS PAIVA BLIVER HEAD COACH PÅ BEARS SUMMER CAMP
18 jun 2026

CARLOS PAIVA BLIVER HEAD COACH PÅ BEARS SUMMER CAMP

I uge 32 løber Bears Summer Camp endnu engang af stablen - og nu...
17 jun 2026

WILLIAM BLOCH SIGER FARVEL TIL BAKKEN BEARS

Når sæson 2026/27 skydes igang bliver det uden William Bloch på holdkortet. William bliver...
NEWS ARCHIVE