Finale 5 venter i Aarhus

I fredags lykkedes det Horsens IC at afværge den første matchbold, men mandag følger endnu en, når Bakken Bears har hjemmebane i den femte DM-finalekamp. Bakken Bears fører serien 3-1, og aarhusianerne mangler dermed blot én sejr for at sikre sig klubbens femte mesterskab i træk og det 19. i alt.

Fra en relativt sikker sejr i det første opgør er kampene gradvist tippet over mod Horsens ICs side. Kamp to var helt lige indtil tre minutter før tid, i kamp tre skulle der en mirakuløs afslutning, hvor Bears hentede 18 point på Horsens og vandt knebent efter overtime, før Bakken Bears kunne vinde, inden det i det fjerde opgør gik galt for Bears, der tabte 75-84 i Forum Horsens.

Det er to af Basketligaens bedst skydende hold, der mødes i DM-finalerne, men det har været svært at genkende, især for de forsvarende mestre. Bakken Bears skød i grundspillet 39,3% bag trepointslinjen (HIC: 35,9%), men i finaleserien har især Bears slet ikke holdt niveau. Bakken Bears har skudt hhv 40, 15, 31 og 18 % bag trepointslinjen, mens HIC har skudt hhv. 29, 26, 49 og 31%. Samlet set har HIC skudt 34,9%, mens Bakken Bears blot har ramt 26,7% bag linjen.

Basketligaens topscorer og MVP QJ Peterson har været Bakken Bears’ mest scorende spiller i finaleserien med 23,0 point pr. kamp. Han efterfølges af fire andre spillere, der har scoret et tocifret antal point: Deshawn Stephens (13,8), Michel Diouf (11,0), Tylor Ongwae (10,8) og Ryan Evans (10,0). Diouf har flest rebounds (8,8), mens Adama Darboe topper assistlisten (4,5). For HIC har den tidligere Bears-spiller David Efianayi (20,3) scoret flest point, efterfulgt af guardkollegerne Gage Davis (15,0) og Charles Callison (13,8). Store Richmond Aririguzoh snitter 13,3 point, mens den erfarne forward Vedran Borovcanin scorer 11,3 point. For HIC tager Gage Davis imponerende 9,8 rebounds, mens Callison har flest assists (4,0).

Selvom Bakken Bears de seneste DM-finaleserier har haft overhånden på Horsens IC, og inden i fredags havde vundet de seneste 15 DM-finalekampe (fra 0-1 til 4-1 i 2016/17, herefter 4-0 og 4-0 til de tre første i denne sæson), så er det historisk set mere tæt mellem Bears og HIC, når de to østjyske hold skal afgøre det danske mesterskab. Holdene har mødt hinanden i ni finaleserier, og HIC var bedst fire gange (1997/98, 2005/06, 2014/15 og 2015/16), mens Bears har slået HIC fem gange (1999/00, 2003/04, 2016/17, 2017/18 og 2018/19).

Siden starten af december har der ikke været tilskuere til en basketballkamp i Aarhus, derfor er det glædeligt, at det bliver en lækkerbisken vi kan tilbyde sæsonkortholdere og samarbejdspartnere. Der er også solgt billetter til øvrige fans fra begge hold, hvorfor vi får en levende kulisse i det nordlige Aarhus.

Der er tip off kl. 18:30. De mange basketballfans, der ikke kan være til stede i Vejlby-Risskov Hallen kan følge kampen på fanseat.com. Optakten kan ses på BearsTV Live fra kl. 17:45. Her vil bl.a. Jens Jensen og Chris Christoffersen fortælle om Steffen Wich, der stopper som Bears head coach efter denne sæson, og som altså potentielt set coacher sin sidste kamp.

 

Hvordan fungerer Basketball Champions League?
23 sep 2023

Hvordan fungerer Basketball Champions League?

BCL Gruppespillet består af 32 hold, hvoraf de 29 allerede er valgt på baggrund...
Fornyet fokus på ny hjemmebane
22 sep 2023

Fornyet fokus på ny hjemmebane

Vi omstrukturerer i Bakken Bears. Omstruktureringen sikre, at ambitionen om en ny basketballfacilitet bliver realiseret...
Bakken Bears rejser til Tyrkiet med håb om Basketball Champions League
22 sep 2023

Bakken Bears rejser til Tyrkiet med håb om Basketball Champions League

Bakken Bears skal, over tre kampe på fire dage i næste uge i Tyrkiet,...
Bears Spotlight: Head Coach Anders Sommer
22 sep 2023

Bears Spotlight: Head Coach Anders Sommer

Anders Sommer. Navnet er efterhånden ganske velkendt i dansk basketball. Efter at have brugt...
NEWS ARCHIVE