Coach Sommer hjem til Værløse (til kamp med Bears)

Søndag er Bakken Bears at finde i hovedstadsområdet, hvor de gæster Værløse Blue Hawks. Traditionsklubben fra det nordsjællandske er i gang med en godkendt sæson, hvor de blandt andet har drillet Horsens, men Bakken må påtage sig værdigheden som favoritter.

Værløse føres an af en dansk trio med masser af landskampe for Danmark, på både ungdoms- og seniorniveau. Peter Møller er værløsedreng, men har været forbi både udlandet og Svendborg Rabbits, inden han i 2020 vendte hjem. Også Mikkel Hauge og Asbjørn Nerlov, der er Værløses næstmest og mest scorende spillere, er lokale. Nerlov har dog været en tur forbi Hørsholm 79ers.

I det hele taget er Mathias Madsens trup fyldt med lokale spillere og de har taget holdet til tre sejre og fire nederlag. Tre hold fra den nederste halvdel af ligaen er blevet nedlagt, men endnu mere interessant er det, at der med under et minut igen af kampen på hjemmebane mod Horsens kun var et enkelt point mellem holdene. Horsens endte med at løbe af med sejren, 84-89, men det viser, at høgene kan være farlige hjemme i Søndersøhallen.

Bakken kommer lige fra en midtugekamp i Minsk og med en 15 timers rejse i benene. Derfor skal coach Anders Sommer sørge for at et koncentreret hold kommer på banen mod hans gamle klub, eller overraskelsen kan lure søndag 16:30

Billede: FIBA

Sommer
STÆRKT BEARS-SAMMENHOLD SIKRER ØKONOMI TIL NY AMERIKANSK SPILLER
10 okt 2025

STÆRKT BEARS-SAMMENHOLD SIKRER ØKONOMI TIL NY AMERIKANSK SPILLER

Efter to sæsoner i britisk basketball skal den amerikanske point guard Ian DuBose den...
DARKO JUKIC UDE MED HÅNDSKADE
09 okt 2025

DARKO JUKIC UDE MED HÅNDSKADE

Så man kampen mod Bears Academy tirsdag, lagde man formentlig også mærke til, at...
FJERDE SEJR I FIRE KAMPE
07 okt 2025

FJERDE SEJR I FIRE KAMPE

Bakken Bears fik en sikker sejr over Bears Academy i holdets fjerde kamp i...
OVERBEVISENDE FREDAGSSEJR
03 okt 2025

OVERBEVISENDE FREDAGSSEJR

Et veloplagt Bakken Bears-hold fik sendt BK Amager tilbage over Storebæltsbroen efter hjemmeholdet vandt...
NEWS ARCHIVE