Stort bjørnejubilæum – 300 kampe for Michel Diouf

Når Bakken Bears onsdag eftermiddag møder tyrkiske Bahcesehir i FIBA Europe Cup, bliver det ikke bare en kamp om at holde sig inde i spillet om knockout-runderne.

Det bliver også en kamp, som vores center, Michel Diouf, kommer til at huske for evigt, ligegyldigt hvordan den ender.

Det er nemlig kamp nummer 300 i Bears-trøjen for den 32-årige senegaleser.

Michel Diouf startede sin tilværelse i Bakken Bears i 2015, da han kom til fra spansk basketball.

Siden da er det blevet til 299 kampe, fem danske mesterskaber, fire gange guld i pokalturneringen og tilmed rollen som en af de største fanfavoritter.

Dioufs kamp nummer 300 starter således onsdag eftermiddag kl. 15.00, når Bears spiller en hammervigtig kamp i anden runde af FIBA Europe Cup ude mod tyrkiske Bahcesehir.

Kampen kan ses på storskærm i PV – Kaffe & Cocktails på Rosensgade her i Aarhus eller streames på FIBAs YouTube-kanal – se den herunder:

[yotuwp type=”videos” id=”FQO2fA3e2HE” ]

Michel Diouf 300 kampe for Bakken Bears hjemmesiden 16 9
OSCAR JØRGENSEN FORLÆNGER I BAKKEN BEARS
23 apr 2026

OSCAR JØRGENSEN FORLÆNGER I BAKKEN BEARS

Se vores nyeste YouTube-video for at høre, hvad Oscar siger omkring flytning af hjemmebane...
NU GÅR SEMIFINALERNE I GANG
23 apr 2026

NU GÅR SEMIFINALERNE I GANG

På mandag tager vi hul på DM-semifinalerne, når vi byder Horsens IC velkommen i...
SEMIFINALEMODSTANDER FUNDET
21 apr 2026

SEMIFINALEMODSTANDER FUNDET

Efter gårsdagens sidste runde af mesterskabsspillet, står det nu klart hvilke fire hold der...
NEDERLAG I SIDSTE KAMP
20 apr 2026

NEDERLAG I SIDSTE KAMP

Bakken Bears afsluttede mesterskabsslutspillet med et nederlag i Svendborg. Rabbits vandt 85-69 efter en...
NEWS ARCHIVE