Vi skal bevise at fredagens nederlag var en fejl

Lørdag tager Bakken Bears en tur til Kronjylland, for at møde Randers Cimbria til revanchekamp. Når kampen begynder, er det kun otte døgn siden de to hold sidst var i et indbyrdes opgør. Her var det dog Randers der trak det længste strå og vandt 93-104, efter at have været foran størstedelen af kampen.

– Vi skal spille med en helt anden intensitet og fight end i fredags. Der tabte vi reboundkampen med 10. Den statistik skal vendes på hovedet. Betydningen er størst mentalt – på to fronter. At ride på en positiv bølge ind til onsdagens brag. Og stoltheden i at bevise fredagens nederlag var en fejl, siger head coach Anders Sommer.

I den forgående kamp leverede Cimbrias Jonathan Klussmann et career high og blev kampens topscorer med 35 point. Randolph og Crawford scorede begge 17 pts, mens Kissoonlal leverede 16 pts. For bjørnene blev Jarred Ogungbemi-Jackson topscorer med 25 point, mens både Taylor og Ongwae leverede 15 pts.

– Vi skal bringe intensiteten fra starten af kampen – spille hårdt i 40 minutter og spille vores spil. Min mentale forberedelse er at have det rigtige mindset, når jeg går ind til kampen, og gør hvad end jeg kan for at hjælpe os med at vinde, udtaler Jarred Ogungbemi-Jackson inden morgendagens opgør.

Kampen kan ses 26/3 kl. 15.00 på basketligaen.live eller i Arena Randers.

tyler
JUBILÆUMSSEJR TIL BERG
07 feb 2026

JUBILÆUMSSEJR TIL BERG

Bakken Bears-anfører spillede sin Bears-kamp nummer 300 i lørdagens hjemmekamp mod BK Vejen, og...
NYE PRAKTIKANTER PÅ KONTORET
05 feb 2026

NYE PRAKTIKANTER PÅ KONTORET

I januar startede 2 skønne praktikanter på kontoret i Bakken Bears!   Stephanie læser markedsføringsøkonom og...
CHAMPIONSHIP FEST PÅ RÅDHUSET
02 feb 2026

CHAMPIONSHIP FEST PÅ RÅDHUSET

Hvert år fejrer Aarhus Kommune årets vindere på kryds og tværs af sportsgrene. I...
LØRDAGSKAMPE ME DE SMÅ I FOKUS
01 feb 2026

LØRDAGSKAMPE ME DE SMÅ I FOKUS

Lørdag d. 7. februar åbner Bakken Bears dørene op for en hyggelig eftermiddag med...
NEWS ARCHIVE