Milde vejrguder

Natten til tirsdag buldrede og bragede det i hele Østjylland og mens regnen piskede ned, begyndte Mathias Kehlet lidt at svede. Der blev midt på natten sendt beskeder mellem Kehlet og Michael Piloz, for vi kunne jo ikke sende BearsPLUS medlemmerne i skoven med lynene flyvende om ørerne.

Vejrguderne så imidlertidigt mildt på Risskov, måske fordi de vidste, at der var et godt formål med at sende en flok mennesker i skoven en tidlig morgen. I hvert fald var der tørvejr fra tidlig morgen, inden det begyndte først at dryppe og siden regne tæt, lige da de sidste havde forladt skoven med over 50 kilo affald, der blev indsamlet.

Sæsonens første netværksmøde i BearsPLUS blev nemlig afholdt i Risskov, i samarbejde med BearsCARES. Under helt uformelle forhold fik deltagerne mulighed for at gå og snakke sammen i skoven, mens der blev løst opgaver på poster rundt om i skoven.

Posterne havde opgaver, der gik fra hjernebryderier til at booke flest kaffemøder internt i grupperne – og en gennemgående opgave med at indsamle skrald i skoven.

På vanlig Bears-vis blev der konkurreret på livet løs, mens hygge og networking samtidig havde en stor rolle.

Vi tør godt sige at vi har fået meget positiv respons på skovturen og vi glæder os til at annoncere vinderne til næste møde i BearsPLUS 27. september.

Skov
BEARS UDE AF POKALEN
06 dec 2025

BEARS UDE AF POKALEN

Det blev tæt, men Svendborg Rabbits var for stærke og vandt 73-70 i pokalkvartfinalen...
OGUNDIRAN TIL GRÆKENLAND
04 dec 2025

OGUNDIRAN TIL GRÆKENLAND

Jordan Ogundiran havde en forrygende FIBA Europe Cup-kampagne for Bakken Bears, og det har...
FLOT KAMP, SIKKER SEJR!
03 dec 2025

FLOT KAMP, SIKKER SEJR!

Bakken Bears stemplede ind efter landsholdsvinduet med en sikker sejr i Vejen. Bears vandt...
𝐎𝐍𝐒𝐃𝐀𝐆𝐒𝐓𝐔𝐑 𝐓𝐈𝐋 𝐒𝐘𝐃𝐉𝐘𝐋𝐋𝐀𝐍𝐃
03 dec 2025

𝐎𝐍𝐒𝐃𝐀𝐆𝐒𝐓𝐔𝐑 𝐓𝐈𝐋 𝐒𝐘𝐃𝐉𝐘𝐋𝐋𝐀𝐍𝐃

BK Vejen er modstanderen, når Bakken Bears-bussen triller nedad E45 - og lidt indad...
NEWS ARCHIVE