Milde vejrguder

Natten til tirsdag buldrede og bragede det i hele Østjylland og mens regnen piskede ned, begyndte Mathias Kehlet lidt at svede. Der blev midt på natten sendt beskeder mellem Kehlet og Michael Piloz, for vi kunne jo ikke sende BearsPLUS medlemmerne i skoven med lynene flyvende om ørerne.

Vejrguderne så imidlertidigt mildt på Risskov, måske fordi de vidste, at der var et godt formål med at sende en flok mennesker i skoven en tidlig morgen. I hvert fald var der tørvejr fra tidlig morgen, inden det begyndte først at dryppe og siden regne tæt, lige da de sidste havde forladt skoven med over 50 kilo affald, der blev indsamlet.

Sæsonens første netværksmøde i BearsPLUS blev nemlig afholdt i Risskov, i samarbejde med BearsCARES. Under helt uformelle forhold fik deltagerne mulighed for at gå og snakke sammen i skoven, mens der blev løst opgaver på poster rundt om i skoven.

Posterne havde opgaver, der gik fra hjernebryderier til at booke flest kaffemøder internt i grupperne – og en gennemgående opgave med at indsamle skrald i skoven.

På vanlig Bears-vis blev der konkurreret på livet løs, mens hygge og networking samtidig havde en stor rolle.

Vi tør godt sige at vi har fået meget positiv respons på skovturen og vi glæder os til at annoncere vinderne til næste møde i BearsPLUS 27. september.

DUKE DEEN TIL BEARS
19 jul 2025

DUKE DEEN TIL BEARS

Bakken Bears har indgået aftale med Duke Deen for sæsonen 2025/26, og dermed lukkes...
FRA WARRIORS TIL BEARS
16 jul 2025

FRA WARRIORS TIL BEARS

Det er sjældent, danske basketballklubber kan melde ud om tilgang fra et af de...
JORDAN OGUNDIRAN TIL BEARS
14 jul 2025

JORDAN OGUNDIRAN TIL BEARS

Bakken Bears har indgået en etårig aftale med en amerikansk-nigerianske spiller Jordan Ogundiran.   Ogundiran er...
SAM SHERRY TIL BAKKEN BEARS
07 jul 2025

SAM SHERRY TIL BAKKEN BEARS

Bakken Bears har indgået en etårig aftale med amerikanske Sam Sherry. Den 208 cm...
NEWS ARCHIVE