Jubilæumskamp til Værløse en helt speciel opgave for Bakken Bears’ træner

Lørdag rejser Bakken Bears til Værløse, hvor der ikke bare er kamp i Basketligaen, men også 50 års jubilæum i klubben. Bears cheftræner Anders Sommer har en lang baggrund i Værløse, så det bliver en speciel eftermiddag for ham.

– Jeg har en aktiv baggrund i Værløse igennem mellem 25 og 30 år, fra jeg var seks år gammel, så det er mit andet hjem og min anden familie. Der kommer til at blive fejret i stor stil, med en reception og fest om aftenen, hvor kampen er tænkt ind i det som et event. Vi kommer nok til at se lidt flere mennesker end normalt til kampen, siger Anders Sommer med et smil.

Anders Sommer er stadig så involveret i Værløse, at han har påtaget sig det frivillige arbejde med at arrangere jubilæumsreceptionen.

På banen har Værløse startet sæsonen med et nederlag til Næstved og en sikker sejr over Amager. Topscorere er to lokale Værløse-drenge, Adam Heede-Andersen og Karl Boje Formann med 15,5 og 14, 5 point pr. kamp.

Bakken Bears er uden anfører Morten Sahlertz og Skyler Bowlin, mens Darko Jukic, Ryan Evans og Tony Carr, der sad over i onsdagens kamp mod Bears Academy, er med.

Kampen afvikles i Søndersøhallen lørdag 1. oktober kl. 13.

Billede: FIBA

JORDAN OGUNDIRAN TIL BEARS
14 jul 2025

JORDAN OGUNDIRAN TIL BEARS

Bakken Bears har indgået en etårig aftale med en amerikansk-nigerianske spiller Jordan Ogundiran.   Ogundiran er...
SAM SHERRY TIL BAKKEN BEARS
07 jul 2025

SAM SHERRY TIL BAKKEN BEARS

Bakken Bears har indgået en etårig aftale med amerikanske Sam Sherry. Den 208 cm...
VI SØGER TJENERE
06 jul 2025

VI SØGER TJENERE

Vi søger servicemindede og energiske tjenere, der vil være med til at skabe en...
VI SØGER OPVASKERE
06 jul 2025

VI SØGER OPVASKERE

Vi søger en frisk og mødestabil opvasker under 18 år, der har lyst til...
NEWS ARCHIVE