Alt skal flaske sig!

Bakken Bears har endnu ikke udspillet sin rolle i Basketball Champions League gruppe E, men resultaterne skal flaske sig helt rigtigt for at bjørnene kan nå den livgivende tredjeplads. Det var ufatteligt tæt på i begge kampe mod Jerusalem, men faktum er, at Bakken er uden sejre i fire kampe. Næstnederst blandt de fire hold i tabellen er modstanderen i Aarhus 13. december, Darüssafaka Basketbol – i daglig tale kaldet Dacka.

Dacka overraskede i seneste runde ved at slå ellers ubesejrede Ludwigsburg, så det tyrkiske hold har nu to sejre i fire kampe. Den anden sejr var mod Bakken Bears i runde 2, hvor Dacka cnadt 80-66 på hjemmebane.  Derfor er fakta, at Bakken i første omgang skal slå Dacka med minimum 14 point, så bjørnene er bedst indbyrdes med tyrkerne. Derefter skal Bakken i sidste puljekamp slå Ludwigsburg på hjemmebane, mens Dacka skal tabe til Jerusalem.

I første omgang kan Bakken kun koncentrere sig om første mål: At vinde med minimum 14 på tirsdag.

Dackas topscorer og bedste rebounder er engelske Gabriel Olaseni med 17,8 point og 8,3 rebounds. Sidst de to hold mødtes i Tyrkiet, var han da også kampens bedste spiller med 20 point og 12 rebounds.

BB web Fotograf Per Bille 221101 DSC00113
SEJR SIKRER GRUNDSPILSSEJR
19 feb 2026

SEJR SIKRER GRUNDSPILSSEJR

Bakken Bears fik en hårdt tilkæmpet udebanesejr i torsdagens sidsterundekamp, da Horsens IC blev...
NEDERLAG I NÆSTVED
16 feb 2026

NEDERLAG I NÆSTVED

Bakken Bears led sæsonens andet liganederlag, da Team Fog Næstved vandt 110-103 i mandagens...
SLUTSPILLET ER TIL SALG
10 feb 2026

SLUTSPILLET ER TIL SALG

Det begynder at spidse til i Basketligaen, og slutspillet starter snart. Resten af sæsonen...
STORBYOPGØR PÅ SJÆLLAND
10 feb 2026

STORBYOPGØR PÅ SJÆLLAND

På fredag tager vi mod hovedstaden, hvor der venter et opgør mod BC Copenhagen....
NEWS ARCHIVE