Rundt om ligaen

Det er utrolig tæt i Basketligaen. Hele fire hold kæmper om førstepladsen, og det er mange år siden, spændingen har været så stor, når grundspillet skal afgøres. Grundspillet har stor betydning, fordi pointene bliver ført over til slutspillet, hvor det bliver afgjort, hvem der skal mødes i semifinalerne.

De tre tophold Team FOG Næstved, Bakken Bears og Randers Cimbria mangler at møde hinanden indbyrdes. I dag, 10. januar, spiller Randers og Næstved den første af de vigtige kampe i Arena Randers. Kampen er en TV-kamp og kan ses på Sport Live og gennem Jysk Fynske Mediers medieplatforme, herunder Aarhus Stiftstidende.

Førerholdet Næstved har en vigtig opgave i at slutte godt af, hvis de vil holde Bakken, Randers og Horsens bag sig. Efter kampen mod Randers kan Næstved se frem i mod at møde bjørnene lørdag 28. januar i endnu en betydningsfuld kamp.

Der er også kamp om den sidste slutspilsplads. Bears Academy og Svendborg Rabbits kæmper om sjettepladsen, som giver den sidste billet til slutspillet. De to hold mødes onsdag, 11. januar, i Svendborg. Hvis Bears Academy kan stjæle kampen i Svendborg, vil der være et stort pres på Rabbits i de resterende kampe, hvor de både skal møde Bakken og Horsens.

Det er altså værd at følge de sidste runder af grundspillet, hvor spændingen er større end nogensinde.

Billede: Per Bille

Bakken Bears web Fotograf Per Bille 20221122DSC00641
𝐁𝐚𝐦𝐬𝐞𝐤𝐚𝐬𝐭, 𝐁𝐨𝐧𝐞’𝐬 𝐨𝐠 𝐛𝐚𝐬𝐤𝐞𝐭𝐛𝐫𝐚𝐠 𝐩𝐚̊ 𝐟𝐫𝐞𝐝𝐚𝐠
16 nov 2025

𝐁𝐚𝐦𝐬𝐞𝐤𝐚𝐬𝐭, 𝐁𝐨𝐧𝐞’𝐬 𝐨𝐠 𝐛𝐚𝐬𝐤𝐞𝐭𝐛𝐫𝐚𝐠 𝐩𝐚̊ 𝐟𝐫𝐞𝐝𝐚𝐠

Der venter noget af et fredags-Kinder-æg, når Bakken Bears tager imod lokalrivalerne fra Horsens...
SIKKER SEJR I HOLBÆK
14 nov 2025

SIKKER SEJR I HOLBÆK

Bakken Bears fik en sikker fredagssejr i Holbæk Sportsby, da Holbæk-Stenhus blev besejret 105-75...
Turen går til Holbæk
12 nov 2025

Turen går til Holbæk

Bakken Bears sætter sig fredag i bussen og kører til Holbæk, hvor de lokale...
NEDERLAG EFTER TÆT KAMP
11 nov 2025

NEDERLAG EFTER TÆT KAMP

Bakken Bears kæmpede alt, hvad holdet kunne, men Falco Szombathely var bare stærkere på...
NEWS ARCHIVE