Andreas Holst igen i Bears i 2023-24

Andreas Holst kom til Bakken fra Barcelona midt i sidste sæson, for at fortsætte sin udvikling som basketballspiller. Han er også en del af Bears i næste sæson, hvor han skal modnes endnu mere som spiller.

Holst har med både Bears Academy og Bakken Bears vist, at han er mere atletisk end de fleste. Når han dunker, er det med autoritet, så det bliver spændende at se mere af denne sæson.

Andreas er født i 2005, rigtig lang med sine 209 centimeter og kom fra halvandet år i FC Barcelona, og inden da fra Falcon på Frederiksberg. Han har blandt andet spillet i ungdommens EuroLeague, Adidas Next Generation Tournament, med Barcelona, hvor han har scoret 13 point i en kamp mod Tblisi som det højeste.

Holst skal fortsat spille for at udvikle sig til daglig til træning og kamp med Bakken Bears, men også Bears Academy er i spil. Begge hold spiller i Basketligaen, men en ung spiller som Andreas Holst vil få forskellig rolle på de to hold og dermed have mulighed for at udvikle sig i flere retninger samtidig.

Tidligere klubber
Falcon Basketball
FC Barcelona

Andreas Holst e1688199459506
TUREN GÅR TIL NÆSTVED
06 nov 2026

TUREN GÅR TIL NÆSTVED

Søndag venter endnu et opgør i Basketligaen, når Bakken Bears tager turen til Sydsjælland...
ENDNU EN TÆT KAMP GÅR TIL BEARS’ FORDEL
03 nov 2026

ENDNU EN TÆT KAMP GÅR TIL BEARS’ FORDEL

Endnu et drama og en ultratæt kamp, som først blev afgjort i kampens sidste...
VIND BILLETTER TIL TEDDY BEAR TOSS
03 nov 2026

VIND BILLETTER TIL TEDDY BEAR TOSS

Nu har du muligheden for at vinde to billetter til vores næste hjemmekamp d....
KLAR TIL NÆSTE EUROPÆISKE OPGAVE
02 nov 2026

KLAR TIL NÆSTE EUROPÆISKE OPGAVE

Der venter Bakken Bears endnu en kamp i FIBA Europe Cup, når holdet i...
NEWS ARCHIVE