Andreas Holst igen i Bears i 2023-24

Andreas Holst kom til Bakken fra Barcelona midt i sidste sæson, for at fortsætte sin udvikling som basketballspiller. Han er også en del af Bears i næste sæson, hvor han skal modnes endnu mere som spiller.

Holst har med både Bears Academy og Bakken Bears vist, at han er mere atletisk end de fleste. Når han dunker, er det med autoritet, så det bliver spændende at se mere af denne sæson.

Andreas er født i 2005, rigtig lang med sine 209 centimeter og kom fra halvandet år i FC Barcelona, og inden da fra Falcon på Frederiksberg. Han har blandt andet spillet i ungdommens EuroLeague, Adidas Next Generation Tournament, med Barcelona, hvor han har scoret 13 point i en kamp mod Tblisi som det højeste.

Holst skal fortsat spille for at udvikle sig til daglig til træning og kamp med Bakken Bears, men også Bears Academy er i spil. Begge hold spiller i Basketligaen, men en ung spiller som Andreas Holst vil få forskellig rolle på de to hold og dermed have mulighed for at udvikle sig i flere retninger samtidig.

Tidligere klubber
Falcon Basketball
FC Barcelona

DARKO JUKIC CAREER HIGH MED 31 POINT
06 maj 2025

DARKO JUKIC CAREER HIGH MED 31 POINT

Darko Jukic scorede i mandagens tredje semifinalekamp 31 point, og det er det højeste...
BAKKEN BEARS I FINALEN EFTER GYSER
05 maj 2025

BAKKEN BEARS I FINALEN EFTER GYSER

For 23. sæson i træk er Bakken Bears blandt landets to bedste hold, og...
NU KAN SEMIFINALERNE AFGØRES
04 maj 2025

NU KAN SEMIFINALERNE AFGØRES

I morgen, mandag d. 5. maj, tager Bakken Bears et smut sydpå, når tredje...
ÅRETS FRIVILLIG: SUSANNE BAY
04 maj 2025

ÅRETS FRIVILLIG: SUSANNE BAY

Hvert år kårer vi i Bakken Bears en frivillig, der får overrakt pokalen ved...
NEWS ARCHIVE