Mangeårig Bears-anfører hyldet

Jens Jensen var gennem mange år anfører for Bakken Bears – og det var tydeligvis ingen tilfældighed. JJ, som han oftest bliver kaldt, blev nemlig til søndagens kamp hyldet som årets Årets Klubleder i Danmarks Basketball forbund.

Efter den aktive basketballkarriere har Jens Jensen fordybet sig i græsrodsarbejdet i Skovbakken Bears, vores moderklub. Jens er en ilsjæl, der sørger for at fællesskabet fungerer – og ikke mindst at der hele tiden tænkes fremad, både socialt og udviklingsmæssigt.

Det er nemlig helt sikkert, at man får mere succes på ungdomssiden, hvis man både har det sociale og basketfaglige for øje – og det har Jens.

Stort tillykke fra Bakken Bears til Jens Jensen – og ser I ham i hallen, så sig endelig også tillykke til ham.

29 nov 2023

PwC – BearsPADEL har vokseværk

Vi har fået en succes på hænderne - og nu vokser den. I sidste...
Perfekt pokaloptakt med storsejr i Holbæk
29 nov 2023

Perfekt pokaloptakt med storsejr i Holbæk

En ung version af Bakken Bears tog onsdag aften til Holbæk og sikrede sig...
Bakken Bears skal holde koncentrationen mod Holbæk-Stenhus
28 nov 2023

Bakken Bears skal holde koncentrationen mod Holbæk-Stenhus

Onsdag aften skal Bakken Bears en tur til Sjælland, når de danske mestre tørner...
Bakken Bears inviteret til at jagte forlænget europæisk vinderstime
27 nov 2023

Bakken Bears inviteret til at jagte forlænget europæisk vinderstime

Bakken Bears får lov til at jagte en fortsættelse på den øjeblikkelige europæiske sejrsstime...
NEWS ARCHIVE