Hvordan ser det ud for Bears i ENBL?

Bakken Bears har vundet fire gange af fire mulige i ENBL Gruppe A, men intet er afgjort endnu. Der går fire hold fra gruppen videre til kvartfinalerne og kun to af gruppens otte hold er elimineret.

Med de fire sejre i fire forsøg, ligger Bakken ekstremt lunt i svinget til både at gå videre og tage gruppesejren, sammen med Utenos Juventus, der er i samme situation. Begge Bakkens resterende modstandere på hjemmebane, Landstede Hammers og Start Lublin, kan dog stadig nå fire sejre, selv om de lige nu er i bunden af gruppen, så der venter meget arbejde endnu.

Start Lublin kommer allerede til Aarhus på tirsdag og den polske klub kan kun bruge en sejr for at holde kvartfinaledrømmene i live. Det er blevet til én sejr i fire kampe, hvilket den tidligere Basketball Champions League klub ikke kan være tilfredse med, så de vil komme til Aarhus med alt, den kan trække.

I resten af gruppen har kun Svendborg Rabbits og Spartak Pleven udspillet deres rolle. Der er tre hold med fire sejre, men Start Lublin, Landstede Hammers og Bristol Flyers kan alle også nå op på fire sejre, mens Tartu kun har tabt til Bakken.

Der resterer altså masser af spænding – og det starter tirsdag i Sparekassen Danmark Basketball Center mod Start Lublin.

Koeb her Knap

Bakken Bears web Fotograf Per Bille 20231018File004
17 jun 2026

WILLIAM BLOCH SIGER FARVEL TIL BAKKEN BEARS

Når sæson 2026/27 skydes igang bliver det uden William Bloch på holdkortet. William bliver...
DOBBELTLICENSREGLEN FJERNES
16 jun 2026

DOBBELTLICENSREGLEN FJERNES

Fra og med sæson 2026/27 bliver dobbeltlicensreglen fjernet fra Basketligaen. Det betyder, at der...
SCHWARTZ STOPPER I BEARS
14 jun 2026

SCHWARTZ STOPPER I BEARS

Efter to år stopper Simon Schwartz i Bears! Simon kom til Bakken Bears i sommeren...
BEARS SUMMER CAMP
13 jun 2026

BEARS SUMMER CAMP

- 𝐧𝐮 𝐦𝐞𝐝 𝐁𝐞𝐚𝐫𝐬 𝐬𝐩𝐢𝐥𝐥𝐞𝐫𝐧𝐞 𝐬𝐨𝐦 𝐭𝐫æ𝐧𝐞𝐫𝐞 Det er ikke ofte, at man kan få...
NEWS ARCHIVE