Bakken Bears spiller også ENBL i 2024-25
Oprettet 23/05 2024I april blev Bakken Bears kåret som ENBL Champions 2023-24 og blev dermed det første danske basketballhold til at vinde en europæisk turnering. I sæsonen 2024-25 vil Bakken Bears igen være at finde i ENBL.
– Vi har haft en rigtig god oplevelse med ENBL i denne sæson, og turneringen har nogle helt klare fordele. I ENBL er vi sikret europæisk deltagelse over en længere periode, både før og efter jul, hvilket naturligvis også er en kæmpe fordel. I FIBA Europe Cup ville vi risikere kun at få kvalifikationskampe i september, mens vi i ENBL er sikret mindst otte europæiske kampe, heraf fire på hjemmebane. ENBL er en fremadstormende turnering med stigende niveau på holdene, og det ser vi frem til at være en del af., siger sportsdirektør Michael Piloz.
I ENBL spilles der i grupper, hvor holdene møder hinanden én gang, enten ude eller hjemme. Der spilles gruppekampe fra november til februar, hvorefter der er slutspil. Som forsvarende mestre er Bakken Bears er det første hold, ENBL har offentliggjort til den nye sæson.