Magnus Høj sikrer udenlandsk kontrakt

Horsensdrengen Magnus Høj kom til Bakken Bears for to år siden, med det udtalte mål at maksimere sit talent i Bakken Bears’ udviklingsmiljø. Den mission er lykkedes og nu høster Høj frugterne med et skifte til udlandet.

Vi lader Høj og den nye klub selv afsløre destinationen, men fra Bakken Bears skal der lyde et kæmpe tak for alt det hårde arbejde Høj har udført, både for Bears og for Bears Academy.

Arbejdet har medført resultater – udover kontrakten i udlandet – for Magnus Høj blev i forbindelse med årets slutspil valgt som den bedste unge spiller i Basketligaen, kåret af med- og modspillere i ligaen.

Det er bare i denne sæson blevet til 40 kampe i Basketligaen, fordelt med 16 for Bears og 24 for Academy, samt fem optrædener i europæiske kampe.

God vind, Magnus!

BB VS Copenhagen WEB Fotograf Per Bille 20230915DSC08702
BEARS VIDERE I POKALTURNERINGEN
23 nov 2025

BEARS VIDERE I POKALTURNERINGEN

Bakken Bears vandt søndag over vinderen af divisionspokalen i østdanmark, Hvidovre, og slog sig...
𝐁𝐔𝐒𝐒𝐄𝐍 𝐄𝐑 𝐓𝐑𝐈𝐋𝐋𝐄𝐓 𝐓𝐈𝐋 𝐇𝐕𝐈𝐃𝐎𝐕𝐑𝐄
23 nov 2025

𝐁𝐔𝐒𝐒𝐄𝐍 𝐄𝐑 𝐓𝐑𝐈𝐋𝐋𝐄𝐓 𝐓𝐈𝐋 𝐇𝐕𝐈𝐃𝐎𝐕𝐑𝐄

På denne skønne søndag er der også udsigt til basketball. Bakken Bears er taget...
BAMSEREGN TIL FORDEL FOR BØRNENES KONTOR
22 nov 2025

BAMSEREGN TIL FORDEL FOR BØRNENES KONTOR

I går til kampen mod Horsens IC blev der udløst bamseregn over Sparekassen Danmark...
BEARS-SEJR I BAMSEREGN
21 nov 2025

BEARS-SEJR I BAMSEREGN

23 sekunder inde i topopgør mellem Bakken Bears og Horsens IC ramte Tymu Chenery...
NEWS ARCHIVE