Simon Schwartz bliver bjørn

Den 20-årige Simon Schwartz skifter til Bakken Bears på en toårig aftale. Den 205 cm høje forward, der har spillet tre sæsoner i Basketligaen for Værløse, er en spændende, ung tilføjelse til Bearstruppen, der den 5. august starter træningen til sæsonen 2024/25.

“Jeg vil gerne kunne fokusere 100% på basketball, og det føler jeg at jeg har muligheden for i Bakken Bears. Jeg ser meget frem til de kommende sæsoner, hvor jeg håber, at jeg kan videreudvikle mig, og på sigt få muligheden for at spille i Europa og være en del af det danske herrelandshold”, siger den unge forward, der spillede sine første basketballår i Gladsaxe.

“Det er en prioritet for Bakken Bears at have dygtige unge spillere, og Simon er en af de mest spændende unge spillere i Basketligaen. Vi glæder os til at se Simon udvikle sig til at blive en nøglespiller for Bakken Bears”, siger direktør Michael Piloz.

Foto: FIBA Basketball

image
HVILKEN KULISSE, HVILKEN SEJR
24 okt 2025

HVILKEN KULISSE, HVILKEN SEJR

Tilskuerne i en stemningsfyldt Vejlby-Risskov Hallen fik virkelig noget for pengene i Basketligaens topopgør,...
NEDERLAG EFTER FLOT PRÆSTATION
22 okt 2025

NEDERLAG EFTER FLOT PRÆSTATION

Bakken Bears var umådeligt tæt på, men det blev desværre til et nederlag i...
STÆRKT BEARS-SAMMENHOLD SIKRER ØKONOMI TIL NY AMERIKANSK SPILLER
10 okt 2025

STÆRKT BEARS-SAMMENHOLD SIKRER ØKONOMI TIL NY AMERIKANSK SPILLER

Efter to sæsoner i britisk basketball skal den amerikanske point guard Ian DuBose den...
DARKO JUKIC UDE MED HÅNDSKADE
09 okt 2025

DARKO JUKIC UDE MED HÅNDSKADE

Så man kampen mod Bears Academy tirsdag, lagde man formentlig også mærke til, at...
NEWS ARCHIVE