Ung Hadsten-guard i Bearstruppen

19-årige Filip Ates bliver en del af Bakken Bears-truppen. Den 185 cm høje guard har fået sin basketballopdragelse i Hadsten og har derefter spillet for Bears Academy, hvor han de seneste tre år har spillet i Basketligaen.

Filip Ates, der i 2023/24-sæsonen i gennemsnit scorede 10,1 point, havde 4,7 assists og tog 3,4 rebounds, bliver en fast del af Bearstruppen, men skal spille 2024/25-sæsonen som dobbeltlicensspiller, så han fortsat har mulighed for at spille kampe for Bears Academy.
‘Jeg ser virkelig frem til at blive en del af Bakken Bears truppen næste sæson. Kombinationen med at få spilletid for Bears Academy og samtidigt være en fast del af Bakken Bears truppen, ser jeg som en god mulighed for at udvikle mig, og det er derfor jeg takker ja til tilbuddet. Det bliver fedt at komme igang, og jeg glæder mig til at yde 100% til hver træning og kamp’, siger Filip Ates.
‘Det er en rigtig vigtig del af vores strategi, at vi lykkes med at få spillere igennem nåleøjet til Bakken Bears-truppen, og derfor er vi glade for at Filip bliver en ‘fuldblodsbjørn’. Filip er ekstremt dedikeret, og vi er sikre på, at vi kan bidrage til hans fortsatte udvikling’, siger direktør Michael Piloz.

Foto: Per Bille

Bakken Bears web Fotograf Per Bille 20230103DSC05502
ER DU LIGE SÅ KLAR TIL FEBRUAR SOM VI ER?
31 jan 2026

ER DU LIGE SÅ KLAR TIL FEBRUAR SOM VI ER?

Februar måned byder på en masse spændende kampe, når Basketligaens grundspil skal afsluttes, inden...
SVÆR SEJR I AMAGER
29 jan 2026

SVÆR SEJR I AMAGER

Bakken Bears fik en sejr i Amagerhallen, men det holdt meget hårdt imod et...
ENDNU EN KAMP VENTER OVER BROEN
27 jan 2026

ENDNU EN KAMP VENTER OVER BROEN

På torsdag går turen til Amager, hvor der venter et opgør, der er det...
GOD HOLDINDSATS GAV SEJR
21 jan 2026

GOD HOLDINDSATS GAV SEJR

Blot fire dage efter de to hold mødtes i Skovlunde, var BMS Herlev gæster...
NEWS ARCHIVE