NEDERLAG TRODS FLOT INDSATS

Et Bakken Bears-hold, der pga skader og sygdom manglede begge sin normale centere, var oppe imod overmagten i den sidste kamp i FIBA Europe Cup. Casademont Zaragoza vandt 105-75 trods en flot Bearsindsats.
 
Fra starten lignede Bears ikke et undertippet hold. Skuddene sad flot, og hjemmeholdet var blot foran med 29-26 efter første periode. I anden periode truede Zaragoza med at trække fra, men det lykkedes alligevel bjørnene at hænge på til pausen, hvor Zaragoza førte 54-46.
 
I anden halvleg var Zaragoza bare for store og stærke. Det spanske hold vandt reboundkampen 55-28, og selvom Bears kæmpede hele vejen til slutstregen, men det var mod overmagten.
 
Mest scorende var Jordan Ogundiran (20 point), Duke Deen (12 point, 9 rebounds, 5 assists) og Tymu Chenery (11 point).
 
De næste opgaver for Bakken Bears er allerede fredag og søndag, når det gælder en Basketligakamp på hjemmebane mod Horsens IC og en udekamp i pokalturneringen mod Hvidovre.

Foto: Per Bille

251119Zaragoza
NEDERLAG TRODS FLOT INDSATS
19 nov 2025

NEDERLAG TRODS FLOT INDSATS

Et Bakken Bears-hold, der pga skader og sygdom manglede begge sin normale centere, var...
𝐁𝐀𝐌𝐒𝐄𝐊𝐀𝐒𝐓, 𝐁𝐎𝐍𝐄’𝐒 𝐎𝐆 𝐁𝐀𝐒𝐊𝐄𝐓𝐁𝐑𝐀𝐆 𝐏𝐀̊ 𝐅𝐑𝐄𝐃𝐀𝐆
16 nov 2025

𝐁𝐀𝐌𝐒𝐄𝐊𝐀𝐒𝐓, 𝐁𝐎𝐍𝐄’𝐒 𝐎𝐆 𝐁𝐀𝐒𝐊𝐄𝐓𝐁𝐑𝐀𝐆 𝐏𝐀̊ 𝐅𝐑𝐄𝐃𝐀𝐆

Der venter noget af et fredags-Kinder-æg, når Bakken Bears tager imod lokalrivalerne fra Horsens...
NEWS ARCHIVE