NEDERLAG I FØRSTE KAMP
Oprettet 7/10 2026Bakken Bears indledte FIBA Europe Cup med et nederlag på hjemmebane mod et stærkt SL Benfica-hold. Portugiserne vandt 91-81 efter en kamp, hvor de var i kontrol i slutfasen.
Bears kom ellers meget skidt i gang og var bagud 18-30, men lykkedes med at få tempo på spillet og fik i starten af tredje periode udlignet til 38-38. Benfica scorede seks ubesvarede point, hvorefter der kom en længere pause, da scoreboardet i hallen stoppede med at virke. Bakken Bears kom bagud 58-77, men fik alligevel næsten kontakt. Benfica måtte tage en timeout, da holdet blot førte 83-77, men et par veleksekverede angreb fra portugisisk side afgjorde kampen.
Myles Corey var mest scorende med 18 point, som blev suppleret med 4 rebounds og 5 assists. Djahi Binet blev noteret for en double-double med 15 point og 12 rebounds, ligesom Shaquille Rombley, der scorede 14 point og tog 13 rebounds. For Benfica scorede Aaron Broussard 27 point.
Næste opgave for Bakken Bears er lørdagens hjemmekamp mod Randers Cimbria. Næste europæiske kamp er onsdag i Schweiz, når Lions de Geneve er værter.
