23. semifinale i træk?

Bakken Bears er foran 2-0 i DM-kvartfinaleserien imod Værløse, og søndag kan bjørnene blive blandt Danmarks fire bedste basketballhold for 23. sæson i træk! Det kræver en sejr over det unge sjællandske hold, der i begge kampe har bidt godt fra sig.

Bakken Bears vandt på hjemmebane 107-81 i den første kamp, mens det fredag aften blev til en sejr på 98-87 i Søndersøhallen. Sidstnævnte kamp blev først afgjort i fjerde periode.

For Bears er søndagens kvartfinalekamp den tredje opgave på bare fem dage, der startede med en hård udebanekamp i Würzburg. Hvis Bears slår Værløse søndag, venter der til gengæld 11 dage uden kamp inden DM-semifinalerne venter.

Bears var i fredagens kamp uden Tobin Carberry, Tylor Ongwae og Michel Diouf, der alle havde tilranet sig skader i onsdagens Europa Cup-kamp. Det er tvivlsomt om de tre spillere bliver klar søndag.

Værløses topscorer i begge kvartfinalekampe har været Asbjørn Nerlov, der scorede hhv 16 og 21 point.

Den samlede vinder møder i DM-semifinalerne vinderen af semifinaleopgøret mellem Svendborg Rabbits og Randers Cimbria. Randrusianerne fører serien 2-1. Semifinalerne starter kl. 16:00.

Kvartfinalekampen kan ses direkte på Fanseat.

Adama Darboe
PROGRAM FOR STREET FESTIVAL
19 maj 2026

PROGRAM FOR STREET FESTIVAL

På torsdag spilles den tredje finalekamp mod Team FOG Næstved. I den forbindelse afholder...
TÆT FINALESERIE FORTSÆTTER I AARHUS
19 maj 2026

TÆT FINALESERIE FORTSÆTTER I AARHUS

Nu gælder det endnu en finalekamp, når Team FOG Næstved igen tager turen til...
18 maj 2026

BEARS VINDER – 1-1 INDEN FINALE 3 TORSDAG

Bakken Bears fik revancheret overtidsnederlaget i den første finale med en sejr i Arena...
WATCH PARTY PÅ PV 🔥
16 maj 2026

WATCH PARTY PÅ PV 🔥

Bakken Bears afholder Watch Party på PV, når vi på mandag spiller 2. finale...
NEWS ARCHIVE