Bakken Bears BCL-kamp udsat

Onsdagens kamp i Basketball Champions League mellem tyrkiske Galatasaray og de danske mestre Bakken Bears er udsat. Det skyldes et voldsomt smitteudbrud af Covid-19 i Bears-truppen, så det reelt ikke vil være muligt at stille hold.

I forbindelse med de jævnlige testninger, der følger med deltagelsen i Basketball Champions League, har analyserne af fredagens test vist at hele syv spillere og to staffmedlemmer er smittede. Eftersom træningerne har været suspenderet siden mandag og truppen og staben sendt i isolation, forventes det ikke, at der er yderligere smittede.

Klubbens ansatte i administrationen har alle været testede, og har alle afgivet negative prøver.

Kampen mod Galatasaray, der spilles i den tyrkiske hovedstad Istanbul, spilles i stedet onsdag den 11. november. I forvejen blev weekendens opgør i Basketligaen mod Horsens IC udsat som følge af det første positive testresultat.

Skade Fotograf Per Bille 20191211 07407
SEJR SIKRER GRUNDSPILSSEJR
19 feb 2026

SEJR SIKRER GRUNDSPILSSEJR

Bakken Bears fik en hårdt tilkæmpet udebanesejr i torsdagens sidsterundekamp, da Horsens IC blev...
NEDERLAG I NÆSTVED
16 feb 2026

NEDERLAG I NÆSTVED

Bakken Bears led sæsonens andet liganederlag, da Team Fog Næstved vandt 110-103 i mandagens...
SLUTSPILLET ER TIL SALG
10 feb 2026

SLUTSPILLET ER TIL SALG

Det begynder at spidse til i Basketligaen, og slutspillet starter snart. Resten af sæsonen...
STORBYOPGØR PÅ SJÆLLAND
10 feb 2026

STORBYOPGØR PÅ SJÆLLAND

På fredag tager vi mod hovedstaden, hvor der venter et opgør mod BC Copenhagen....
NEWS ARCHIVE