”Kampen kommer til at sætte tonen”: Bakken Bears og Svendborg mødes i semifinalen

Sæsonens syvende møde mellem Bakken Bears og Svendborg kommer ifølge Bakken Bears’ anfører til at til sætte tonen for semifinalerne. Holdene, der gennem tiden har mødt hinanden syv gange i DM-Finalerne, brager sammen i op til fem semifinaler fra mandag 22. april.

De to hold kender hinanden særdeles godt, idet de mødes for syvende gang i denne sæson; to i Basketligaens grundspil, to i playoff, en i pokalturneringen, en i Europa Cup og nu venter en semifinaleserie så.

Bakken Bears har vundet alle opgørene, med i gennemsnit 35 point, men en semifinaleserie er en helt ny sæson, ifølge Bakken Bears’ anfører:

– Vi har haft et godt tag på Svendborg denne sæson, men en semifinaleserie er bare noget andet. De er underdogs og vil komme ud med al den energi, en underdog har, når de har alt at vinde. Vi skal på den anden side tage den energi ud af dem, og det hold, der lykkes bedst med deres mission, kommer nok til at sætte tonen for serien, siger Bakken Bears’ anfører Skyler Bowlin.

Svendborg har kæmpet med en række skader, og Anton Harbo, Hameir Wright, Andreas Mortensen og Jaedon Willis har alle misset kampe eller dele af kampe. Alle vil være en forstærkning til holdet.

Bakken har haft et hårdt kampprogram, med 23 europæiske kampe, inklusiv træningskampe i udlandet, igennem sæsonen, så en række spillere er blevet sparet på forskellige tidspunkter. Op mod semifinalerne, er det dog i skrivende stund kun Darko Jukic, der ikke er med. Han forventes først klar næste sæson.

Semifinalerne spilles først til tre sejre og kan dermed maksimalt gå i fem kampe. Vinderen går i finalerne, hvor enten Horsens eller Næstved venter.

Billetter købes her.

Basketligaen Semifinaler Kamp 1
Bakken Bears vs. Svendobrg Rabbits
Tid: mandag 22. april kl. 19:15
Sted: Sparekassen Danmark Basketball Center, Aarhus
Stream: https://stiften.dk/jfmplay

Livestats: https://fibalivestats.dcd.shared.geniussports.com/u/DBBF/2437271/

BB vs Svendborg Rabbits web Fotograf Per Bille 20240106DSC07849
STÆRKT BEARS-SAMMENHOLD SIKRER ØKONOMI TIL NY AMERIKANSK SPILLER
10 okt 2025

STÆRKT BEARS-SAMMENHOLD SIKRER ØKONOMI TIL NY AMERIKANSK SPILLER

Efter to sæsoner i britisk basketball skal den amerikanske point guard Ian DuBose den...
DARKO JUKIC UDE MED HÅNDSKADE
09 okt 2025

DARKO JUKIC UDE MED HÅNDSKADE

Så man kampen mod Bears Academy tirsdag, lagde man formentlig også mærke til, at...
FJERDE SEJR I FIRE KAMPE
07 okt 2025

FJERDE SEJR I FIRE KAMPE

Bakken Bears fik en sikker sejr over Bears Academy i holdets fjerde kamp i...
OVERBEVISENDE FREDAGSSEJR
03 okt 2025

OVERBEVISENDE FREDAGSSEJR

Et veloplagt Bakken Bears-hold fik sendt BK Amager tilbage over Storebæltsbroen efter hjemmeholdet vandt...
NEWS ARCHIVE