BEARSSEJR TRODS HIC-COMEBACK

Bakken Bears nåede foran med 55-32 i starten af tredje periode, men alligevel var HIC meget tæt på at vinde den tredje DM-finale. Bears holdt dog stand, vandt 86-81 og fik dermed reduceret til 1-2 i finaleserien, der fortsætter på lørdag i Forum Horsens. Maurice Acker mest scorende med 26 point.

Trods en ganske solid føring undervejs, holdt det umådeligt hårdt før Bakken Bears kunne trække sig sejrrigt ud af det tredje DM-finaleopgør. Bears vandt 86-81, og fik reduceret til 1-2 i finaleserien, der fortsætter med kamp fire lørdag kl. 14.30 i Forum Horsens. Over 1800 tilskuere så med fra en pakket Vejlby-Risskov Hal.

Bakken Bears kom ud med et langt højere tempo end i de første tre kampe. Intensiteten var i top, og Bears kom lynhurtigt foran 6-0, hvilket fik HIC head coach Arnel Dedic til at tage en time out. Bears øgede tli 10-2 og videre til 14-4 inden Horsens IC, anført af Ante Gospic og Marquis Addison gik på et 7-0 run. Herefter blev det Bears’ tur til at scorede syv point i træk, heraf fem af Maurice Acker. HIC fik ikke hentet ind på Bears, der vandt første periode 26-18.

MauriceAcker 20141101 17.w1170.h440.crop
SHAQUILLE ROMBLEY FORLÆNGER MED BAKKEN BEARS
09 apr 2026

SHAQUILLE ROMBLEY FORLÆNGER MED BAKKEN BEARS

Se vores nyeste YouTube-video for at høre, hvad Shaq siger om sit comeback efter...
SEJR OG HJEMMEBANEFORDEL
06 apr 2026

SEJR OG HJEMMEBANEFORDEL

Bakken Bears fik en hårdt tilkæmpet sejr over BC Copenhagen, og bjørnene sikrede sig...
SEMIFINALERNE VENTER PÅ OS I APRIL MÅNED
01 apr 2026

SEMIFINALERNE VENTER PÅ OS I APRIL MÅNED

April byder på endnu mere intens basketball, når vi nærmer os afgørelsen af playoff...
THE SKY IS THE LIMIT
01 apr 2026

THE SKY IS THE LIMIT

Efter mange år under navnet Bakken Bears stiler de aarhusianske bjørne nu endnu højere....
NEWS ARCHIVE