Thomann forlænger

Den amerikanske center Keane Thomann har forlænget sin kontrakt med Bakken Bears for yderligere en sæson.

Efter to sæsoner i Horsens IC og en i BMI (1. division), skiftede Keane Thomann inden sæsonen 2015/16 til Bakken Bears. Her indgik spilleren i centerrotationen sammen med Michel Diouf og Chris Christoffersen.

Keane Thomann havde mange fine indhop, og havde flere kampe som topscorer i kampe i Basketligaens grundspil, men fik ikke sat sit endelige aftryk i slutspillet. Også derfor glæder Thomann sig til den kommende sæson: ”Jeg ser virkelig frem til at vise alle Bears-fans endnu mere af hvad jeg kan bidrage med, ligesom jeg glæder mig til at hjælpe holdet vinde et mesterskab. Det bliver en god tid at være en bjørn i!”

211 cm høje Keane Thomann, der fylder 27 år midt i juli, kan se frem til en travl sæson med både Basketligaen, pokalturneringen og kvalifikationen til Basketball Champions League. 

KeaneThomann 071115
PROGRAM FOR STREET FESTIVAL
19 maj 2026

PROGRAM FOR STREET FESTIVAL

På torsdag spilles den tredje finalekamp mod Team FOG Næstved. I den forbindelse afholder...
TÆT FINALESERIE FORTSÆTTER I AARHUS
19 maj 2026

TÆT FINALESERIE FORTSÆTTER I AARHUS

Nu gælder det endnu en finalekamp, når Team FOG Næstved igen tager turen til...
18 maj 2026

BEARS VINDER – 1-1 INDEN FINALE 3 TORSDAG

Bakken Bears fik revancheret overtidsnederlaget i den første finale med en sejr i Arena...
WATCH PARTY PÅ PV 🔥
16 maj 2026

WATCH PARTY PÅ PV 🔥

Bakken Bears afholder Watch Party på PV, når vi på mandag spiller 2. finale...
NEWS ARCHIVE