Darko Jukic forlænger

Bakken Bears’ danske profil, Darko Jukic, har forlænget sin kontrakt med Bakken Bears. Der er tale om en aftale, der holder Jukic i Aarhus i de kommende to sæsoner.

’Først og fremmest er jeg glad for at blive i klubben og i en så velfungerende organisation. Klubbens voksende ambitioner og sult passer mig rigtig godt og jeg er blevet for at være med til at lave endnu mere historie. Første opgave bliver Champions League kvalifikationen’, siger Darko Jukic i forbindelse med forlængelsen af aftalen.

’Det har været en prioritet for os, at holde på kernen af holdet og med aftalen med Darko må vi sige at det er lykkedes. Målet er, at det vil være en fordel med en høj grad af kontinuitet når vi åbner sæsonen med kvalifikationskampe til Basketball Champions League’, siger sportsdirektør Michael Piloz.

Darko Jukic har, bortset fra en sæson i Slovenien, spillet i Bakken Bears siden 2015. Jukic har spillet 156 kampe i Bearsuniformen og scoret 1741 point.

I den forgangne sæson snittede Jukic 10,0 point, 3,8 rebounds og 3,3 assists i Basketligaen. I FIBA Europe Cup scorede han 9,9 point og supplerede med 4,8 rebounds og havde 3,9 assists.

Darko Jukic
ENDNU EN TÆT KAMP GÅR TIL BEARS’ FORDEL
03 nov 2026

ENDNU EN TÆT KAMP GÅR TIL BEARS’ FORDEL

Endnu et drama og en ultratæt kamp, som først blev afgjort i kampens sidste...
VIND BILLETTER TIL TEDDY BEAR TOSS
03 nov 2026

VIND BILLETTER TIL TEDDY BEAR TOSS

Nu har du muligheden for at vinde to billetter til vores næste hjemmekamp d....
KLAR TIL NÆSTE EUROPÆISKE OPGAVE
02 nov 2026

KLAR TIL NÆSTE EUROPÆISKE OPGAVE

Der venter Bakken Bears endnu en kamp i FIBA Europe Cup, når holdet i...
FLOT FØRSTE PERIODE GRUNDLAGDE SEJR
30 okt 2026

FLOT FØRSTE PERIODE GRUNDLAGDE SEJR

Bakken Bears spillede en fremragende periode i fredagens udekamp i Holbæk, og de ti...
NEWS ARCHIVE