Svær lodtrækning til Europa Cuppen

Tirsdag formiddag blev der trukket lod til gruppespillet i FIBA Europe Cup 2020/2021. Det resulterede i en hård gruppe mod bl.a. Besiktas fra Tyrkiet.

Besiktas J.K. fra Tyrkiet samt de to rumænske hold CSM CSU Oradea og BC CSU Sibiu blev sammen med Bakken Bears hevet op af bowlen, da der tidligere i dag blev trukket lod til Europa Cuppen. Det er tre meget stærke modstandere, så der er ingen tvivl om, at det vil blive nogle svære kampe.

Det er vel nærmest sværere at komme i top to i den gruppe end at kvalificere sig til Basketball Champions League

Denne lodtrækning er dog kun aktuel, hvis Bakken Bears ikke formår at kvalificere sig til gruppespillet i Basketball Champions League. I så fald står man overfor tre hårde modstandere i Europa Cuppens pulje D. Lodtrækningen vækker heller ikke den store begejstring hos den sportslige ledelse i klubben.

”Besiktas er turneringens favoritter, og når man dertil lægger nummer to og tre fra Rumænien i puljen, bliver det virkelig en hård pulje. Det er vel nærmest sværere at komme i top to i den gruppe end at kvalificere sig til Basketball Champions League,” lyder det fra Michael Piloz, sportsdirektør i Bakken Bears.

Basketball Champions League starter efter planen tirsdag den 13. oktober, men FIBA har endnu ikke offentliggjort en startdato for Europa Cuppen.

Skaermbillede 2020 08 18 kl. 12.49.41
BEARS SUMMER CAMP
13 jun 2026

BEARS SUMMER CAMP

- 𝐧𝐮 𝐦𝐞𝐝 𝐁𝐞𝐚𝐫𝐬 𝐬𝐩𝐢𝐥𝐥𝐞𝐫𝐧𝐞 𝐬𝐨𝐦 𝐭𝐫æ𝐧𝐞𝐫𝐞 Det er ikke ofte, at man kan få...
FINALS MVP STOPPER I BEARS
12 jun 2026

FINALS MVP STOPPER I BEARS

Når den nye sæson skydes i gang, er det desværre uden Tymu Chenery på...
DEEN ER FORTID I BEARS
11 jun 2026

DEEN ER FORTID I BEARS

Et kæmpe stort tak til Duke Deen!   Duke kom til Bears i sommers, hvor hans...
VI SIGER FARVEL TIL SHERRY
10 jun 2026

VI SIGER FARVEL TIL SHERRY

Der skal lyde et stort tak for sæsonen til Sam Sherry! Det har været en...
NEWS ARCHIVE