Bears i udekamp i finale 2

Torsdag gælder det sæsonens anden DM-finale, når Horsens IC skal forsvare deres hjemmebane i Forum Horsens. Finaleserien spilles bedst af syv, så selv hvis Bakken Bears gentager sejren fra den første finale, er der stadig lang vej til de nødvendige fire sejre.

Bakken Bears vandt den første kamp 106-90. Bjørnene førte med blot seks point ved pausen, men en tredje periode med en masse intensitet i forsvaret afgjorde kampen. For HIC havde Bakken Bears især store problemer med center Richmond Aririguzoh. Også HIC stærke guardtrio Gage Davis, David Efianayi og Charles Callison, der i alt scorede 48 point, gav Bears udfordringer, ligesom de i den resterende del af sæsonen har givet modstanderne problemer.

Den afgørende kolonne på statistikarket i det første opgør var antallet af rebounds. Bakken Bears vandt den kategori 43-31, hvilket resulterede i, at vinderne fra kamp et fik 11 afslutninger flere end modstanderen (80-69).

Hvis Horsens IC skal kigge på, hvad der lykkedes i det første opgør, kan holdet fokusere på en flot topointprocent på 58 (28/48) og antallet af straffekast (20, hvoraf HIC scorede de 16). Til gengæld var en trepointprocenten på 28 (6/21) en smule under par, og noget HIC kan forbedre i de kommende kampe.

Bakken Bears havde i det første finaleopgør Darko Jukic tilbage efter en håndskade. Jukic scorede 10 point i sin første kamp i næste tre måneder, og der er ingen tvivl om, at yderligere træninger og kampe vil give Jukic ekstra styrke.

Det andet finaleopgør tippes i gang kl. 18:45 og kan ses på fanseat.com. Desværre vil der ikke være tilskuere i Forum Horsens. Den tredje finalekamp spilles på mandag kl. 18:30 i Vejlby-Risskov Hallen.

BAKKEN BEARS ER DANSKE MESTRE
27 maj 2025

BAKKEN BEARS ER DANSKE MESTRE

Foran en stopfyldt Sparekassen Danmark Basketball Center leverede Bakken Bears en strålende indsats og...
REBOUNDS GIVER RABBITS REDUCERING
22 maj 2025

REBOUNDS GIVER RABBITS REDUCERING

Svendborg Rabbits tog hele 21 offensive rebounds i den tredje DM-finalekamp, og det medførte...
MESTERSKABSTITEL PÅ SPIL I FINALE 3
21 maj 2025

MESTERSKABSTITEL PÅ SPIL I FINALE 3

𝐌𝐞𝐬𝐭𝐞𝐫𝐬𝐤𝐚𝐛𝐬𝐭𝐢𝐭𝐞𝐥 𝐩𝐚̊ 𝐬𝐩𝐢𝐥 𝐢 𝐟𝐢𝐧𝐚𝐥𝐞 𝟑 Arena Svendborg lægger gulv til den tredje DM-finale, når...
2-0 EFTER OVERBEVISENDE SEJR
19 maj 2025

2-0 EFTER OVERBEVISENDE SEJR

I et stopfyldt Sparekassen Danmark Basketball Center spillede Bakken Bears en af sæsonens bedste...
NEWS ARCHIVE