2017-02-02

Knebent nederlag i Forum Horsens

Det blev til nederlag da Bakken Bears torsdag gæstede Forum Horsens, hvor de forsvarende pokalmestre vandt 74-69 i en kamp, der var intens, men ikke specielt velspillet. Første halvleg var lige, men i tredje periode fik Bears slet ikke greb om tingene og selvom holdet dækkede fint zoneforsvar i fjerde periode og holdt HIC på 11 point, var skudprocenterne og flowet i angrebet slet ikke til sejr.

Horsens IC fører med sejren Basketligaen med 17 sejre og 2 nederlag, men Bears har 13 sejre og 3 nederlag. Hvis Bears skal holde trip med topholdet kræver det en sejr i tirsdagens udekamp i Randers.

Mest scorende for Bears var Mike Gesell (15 point), mens Adama Darboe scorede 12, ligesom DeVaughn Akoon-Purcell, der supplerede med 8 rebounds.For HIC scorede Lawrence Alexander 19 point.

Bears skød 26% på 3ere (9/34) og 45% på 2ere (15/33) – noget under vanlig standard. HICs tilsvarende procenter var bedre, om end kun marginalt.

Malurt af bægeret var at netop som coach Wich konstaterede, at det med undtagelse af langtidsskadede Michel Diouf var et komplet Bearshold, røg der endnu en brik ud af ligningen, idet John Williamson efter blot godt et minut på banen blev tacklet og vrikkede om på anklen.

DARKO JUKIC CAREER HIGH MED 31 POINT
06 maj 2025

DARKO JUKIC CAREER HIGH MED 31 POINT

Darko Jukic scorede i mandagens tredje semifinalekamp 31 point, og det er det højeste...
BAKKEN BEARS I FINALEN EFTER GYSER
05 maj 2025

BAKKEN BEARS I FINALEN EFTER GYSER

For 23. sæson i træk er Bakken Bears blandt landets to bedste hold, og...
NU KAN SEMIFINALERNE AFGØRES
04 maj 2025

NU KAN SEMIFINALERNE AFGØRES

I morgen, mandag d. 5. maj, tager Bakken Bears et smut sydpå, når tredje...
ÅRETS FRIVILLIG: SUSANNE BAY
04 maj 2025

ÅRETS FRIVILLIG: SUSANNE BAY

Hvert år kårer vi i Bakken Bears en frivillig, der får overrakt pokalen ved...
NEWS ARCHIVE