BEARS-SEJR I BAMSEREGN

23 sekunder inde i topopgør mellem Bakken Bears og Horsens IC ramte Tymu Chenery en trepointscoring, som medførte en regn af bamser som følge af den årlige Bakken Bears Teddy Bear Toss. Men det startede også en god start for Bakken Bears, og Tymu Chenery ramte sin tredje treer til 14-7. Bears fortsatte til føring på 25-18 efter første periode og 47-37 ved pausen.

Et Bakken Bears uden skadede Shaquille Rombley og syge Sam Sherry kæmpede det bedste holdet havde lært og nåede foran 86-62 inden HIC sluttede klart bedst af. Selvom udeholdet scorede 17 point i træk i slutningen af kampen, var der aldrig tvivl om at sejren, der var Bakken Bears niende i lige så mange kampe.

Tymu Chenery (17 point) og Ian Dubose (16, 4 rebounds, 3 assists) var mest scorende. Sylvester Berg (12 point, 11 rebounds) blev noteret for en double-double.

Efter en kamp i Zaragoza onsdag og mod Horsens IC fredag er næste opgave allerede søndag, når Hvidovre er værter i pokalturneringens 1/8-finale.

Foto: Per Bille

251121Horsens
MARCUS VINTHER FORLÆNGER MED BAKKEN BEARS
28 maj 2026

MARCUS VINTHER FORLÆNGER MED BAKKEN BEARS

Se vores nyeste YouTube-video, hvor Marcus fortæller om sin basket-opvækst i Aarhus, sit forhold...
DANMARKSMESTRE PÅ BESØG I SPAREKASSEN DANMARK
27 maj 2026

DANMARKSMESTRE PÅ BESØG I SPAREKASSEN DANMARK

Trænere og spillere var på besøg hos Sparekassen Danmark på Åbouldevarden i Aarhus for...
STORT TILLYKKE SYLVESTER
27 maj 2026

STORT TILLYKKE SYLVESTER

Bakken Bears og Hommelhof Group ønsker et kæmpe stort tillykke til vores anfører Sylvester,...
NEWS ARCHIVE