GRUPPEFINALE TIRSDAG

Bakken Bears og det tjekkiske klassemandskab CEZ Nymburk spiller tirsdag en kamp, der formentlig reelt er gruppefinalen i FIBA Europe Cup, gruppe F. Bears har vundet holdets fire første kampe i turneringen, mens Nymburk har vundet tre og tabt en enkelt – mod Bears.

For bjørnenes vedkommende, er det kun sket en gang før, at holdet har fået fire sejre i et europæisk gruppespil, det var i forbindelse med den første optræden i 2004/05. Den gang var fire sejre nok til førstepladsen i en tæt gruppe (foran Keflavik fra Island, Reims fra Frankrig og CAB Madeira fra Portugal). Denne gang skal der givetvist en sejr til – vinder Bears er holdet endeligt vindere af gruppen, mens det kræver et mindre mirakel, hvis Bears skal vinde puljen i tilfælde af Nymburksejr.

Det skal i øvrigt noteres, at Bears’ topscorer i 2004/05 hed Chris Christoffersen – og at den lange bornholmer var turneringens næstbedste rebounder.

Læs foromtalen her.
 

DARKO JUKIC CAREER HIGH MED 31 POINT
06 maj 2025

DARKO JUKIC CAREER HIGH MED 31 POINT

Darko Jukic scorede i mandagens tredje semifinalekamp 31 point, og det er det højeste...
BAKKEN BEARS I FINALEN EFTER GYSER
05 maj 2025

BAKKEN BEARS I FINALEN EFTER GYSER

For 23. sæson i træk er Bakken Bears blandt landets to bedste hold, og...
NU KAN SEMIFINALERNE AFGØRES
04 maj 2025

NU KAN SEMIFINALERNE AFGØRES

I morgen, mandag d. 5. maj, tager Bakken Bears et smut sydpå, når tredje...
ÅRETS FRIVILLIG: SUSANNE BAY
04 maj 2025

ÅRETS FRIVILLIG: SUSANNE BAY

Hvert år kårer vi i Bakken Bears en frivillig, der får overrakt pokalen ved...
NEWS ARCHIVE