Årets Spiller forlænger med Bears

Årets Spiller i dansk basketball, amerikanske Ryan Evans, har forlænget sin kontrakt med Bakken Bears – og det er endda en længerevarende en af slagsen. Den 202 cm høje forward, der fylder 29 år senere på måneden, bliver en af grundpillerne på et Bakken Bears-hold, der i september skal forsøge at kvalificere sig til Basketball Champions League.

Ryan Evans var Bakken Bears’ næstmest scorende spiller (14,6 point pr. kamp i Basketligaen – 12,8 i FIBA Europe Cup) og samtidig en af holdets bedste reboundere (flest rebounds i FIBA Europe Cup – tredjeflest i Basketligaen), og amerikaneren, der kom direkte fra den bedste franske række, hvor han spillede for Hyeres-Toulon og Cholet i de seneste to sæsoner, markerede sig dermed som en af sit holds profiler.

Ryan Evans har skrevet under på en treårig aftale, hvorfor han vil være garant for kontinuitet i Bearstruppen.

Inden opholdet i Danmark har Evans spillet i USA, Israel, Ungarn og Frankrig, og trods tidligere store adresser og trods stor interesse fra klubber i stærke ligaer, er det en meget tilfreds Ryan Evans, der havde som førsteprioritet at forlænge sin aftale i Danmark:

’Bakken Bears er en speciel klub for mig, fordi det giver en unik mulighed for at jeg kan vokse som spiller og som person. Jeg sætter stor pris på de relationer jeg har skabt både på og udenfor banen, og dem ser jeg frem til at fortsætte. Muligheden for at lave en længerevarende aftale var meget attraktiv fordi jeg føler at mulighederne og potentialet i Bakken Bears er endnu større end klubben eller jeg selv er. Sammen vil vi fortsætte med at bygge og sikre opmærksomhed til dansk basketball i den dynamiske sport som jeg har elsket siden jeg var 12 år,’ siger Ryan Evans.

’Det er afgørende for udviklingen af Bakken Bears, at vi kan fastholde nogle af vores nøglespillere, og en sådan har Ryan Evans vist sig at være – i Basketligaen, hvor han af kollegerne blev kåret som den bedste spiller, og nok så væsentligt internationalt, hvor Ryan kom med rutine og fysisk formåen,’ siger sportsdirektør Michael Piloz.

Med underskriften fra Ryan Evans har Bakken Bears nu fem spillere på kontrakt – alle fra sidste sæsons trup. Udover Evans er det Michel Diouf, Adama Darboe, Thomas Lærke og Tylor Ongwae. Det står fast at Chris Christoffersen stopper sin karriere, mens David Kristensen fortsætter sin udvikling i USA hos Davidson College.

 

Ryan Evans Bakken Bears FIBA
NEDERLAG EFTER TÆT KAMP
11 nov 2025

NEDERLAG EFTER TÆT KAMP

Bakken Bears kæmpede alt, hvad holdet kunne, men Falco Szombathely var bare stærkere på...
SIKKER SEJR PÅ CYPERN
05 nov 2025

SIKKER SEJR PÅ CYPERN

Bakken Bears fik revancheret det ærgerlige nederlag hjemme mod Anorthosis, da det trods en...
MØLLGAARD OG BERG UDTAGET TIL LANDSHOLDET
04 nov 2025

MØLLGAARD OG BERG UDTAGET TIL LANDSHOLDET

Magnus Møllgaard og Sylvester Berg skal ikke kun ud og kæmpe for Bakken Bears...
KAMPPROGRAM I NOVEMBER
03 nov 2025

KAMPPROGRAM I NOVEMBER

Novembers kampprogram bliver et spændende et af slagsen! 🤩   Vi har tre kampe tilbage i...
NEWS ARCHIVE