Bakken Bears BCL-kamp udsat

Onsdagens kamp i Basketball Champions League mellem tyrkiske Galatasaray og de danske mestre Bakken Bears er udsat. Det skyldes et voldsomt smitteudbrud af Covid-19 i Bears-truppen, så det reelt ikke vil være muligt at stille hold.

I forbindelse med de jævnlige testninger, der følger med deltagelsen i Basketball Champions League, har analyserne af fredagens test vist at hele syv spillere og to staffmedlemmer er smittede. Eftersom træningerne har været suspenderet siden mandag og truppen og staben sendt i isolation, forventes det ikke, at der er yderligere smittede.

Klubbens ansatte i administrationen har alle været testede, og har alle afgivet negative prøver.

Kampen mod Galatasaray, der spilles i den tyrkiske hovedstad Istanbul, spilles i stedet onsdag den 11. november. I forvejen blev weekendens opgør i Basketligaen mod Horsens IC udsat som følge af det første positive testresultat.

Skade Fotograf Per Bille 20191211 07407
𝐁𝐀𝐌𝐒𝐄𝐊𝐀𝐒𝐓, 𝐁𝐎𝐍𝐄’𝐒 𝐎𝐆 𝐁𝐀𝐒𝐊𝐄𝐓𝐁𝐑𝐀𝐆 𝐏𝐀̊ 𝐅𝐑𝐄𝐃𝐀𝐆
16 nov 2025

𝐁𝐀𝐌𝐒𝐄𝐊𝐀𝐒𝐓, 𝐁𝐎𝐍𝐄’𝐒 𝐎𝐆 𝐁𝐀𝐒𝐊𝐄𝐓𝐁𝐑𝐀𝐆 𝐏𝐀̊ 𝐅𝐑𝐄𝐃𝐀𝐆

Der venter noget af et fredags-Kinder-æg, når Bakken Bears tager imod lokalrivalerne fra Horsens...
SIKKER SEJR I HOLBÆK
14 nov 2025

SIKKER SEJR I HOLBÆK

Bakken Bears fik en sikker fredagssejr i Holbæk Sportsby, da Holbæk-Stenhus blev besejret 105-75...
Turen går til Holbæk
12 nov 2025

Turen går til Holbæk

Bakken Bears sætter sig fredag i bussen og kører til Holbæk, hvor de lokale...
NEWS ARCHIVE