Bears-spiller testet positiv

Bakken Bears-truppen og staben Corona-testes som følge af deltagelsen i Basketball Champions League jævnligt, og en af disse test har vist, at en spiller i truppen er testet positiv for Covid-19.

På trods af at samtlige øvrige spillere og staffmedlemmer testede negativt ved den samme test, er spillere og stab sendt i isolation indtil de igen kan afgive en negativ test.

Den positive test betyder, at Bakken Bears’ kamp søndag på udebane mod Horsens IC desværre må flyttes til en senere dato, ligesom Bakken Bears’ modstandere i lørdags, Team Fog Næstved, skal igennem testning inden de kan spille igen.

 

12 SAA BakkeBayeruth15 darko.kim haugaard
SEMIFINALERNE VENTER PÅ OS I APRIL MÅNED
01 apr 2026

SEMIFINALERNE VENTER PÅ OS I APRIL MÅNED

April byder på endnu mere intens basketball, når vi nærmer os afgørelsen af playoff...
THE SKY IS THE LIMIT
01 apr 2026

THE SKY IS THE LIMIT

Efter mange år under navnet Bakken Bears stiler de aarhusianske bjørne nu endnu højere....
BEARS KLAR TIL SEMIFINALE
31 mar 2026

BEARS KLAR TIL SEMIFINALE

Med mandagens sejr over Randers Cimbria kvalificerede Bakken Bears sig til sæsonens DM-semifinaler. Det...
BC COPENHAGEN PÅ BESØG I AARHUS
31 mar 2026

BC COPENHAGEN PÅ BESØG I AARHUS

Endnu en vigtig kamp venter i Basketligaens mesterskabsspil, når vi byder BC Copenhagen velkommen...
NEWS ARCHIVE