Bears spillere på landsholdseventyr

I denne uge er fire af vores spillere udtaget til deres respektive landshold.

Adama Darboe, Daniel Mortensen og Darko Jukic er rejst med det danske landshold til Litauen for, at spille de to afgørende kampe i kvalifikationen til Eurobasket 2022. Danmark kan spille sig til EM med en sejr over Litauen i den sidste kvalifikationskamp. Dette vil kræve en gengivelse af overraskelsen fra december, hvor landsholdet besejrede verdens nummer 8 med 80-76.

Udover de tre danskere er Tylor Ongwae udtaget til det kenyanske landshold, som er rejst til Cameroun for at spille de tre afgørende kampe i kvalifikationen til FIBA AfroBasket 2021 i Rwanda. For at kvalificere sig skal det kenyanske landshold holde deres nuværende 3. plads i gruppen, der tæller landene Angola, Mozambique og Senegal.

Danmark spiller den første kamp lørdag d. 20 februar mod Belgien. Kampen transmitteres direkte fra kl. 15:55 på TV3 SPORT

Design uden navn 1
BEARS HENTER DANSK SPILLER
21 dec 2025

BEARS HENTER DANSK SPILLER

Bakken Bears har valgt at styrke truppen ved at hente den 26-årige danske guard...
DARKO JUKIC 400 KAMPE FOR BAKKEN BEARS
19 dec 2025

DARKO JUKIC 400 KAMPE FOR BAKKEN BEARS

Som den bare niende spiller i Bears-historien spillede Darko Jukic i går sin Bakken...
FØRSTE LIGANEDERLAG
12 dec 2025

FØRSTE LIGANEDERLAG

Bakken Bears blev noteret for sæsonens første nederlag i Basketligaen, da et velspillende Randers...
BAKKEN BEARS BYDER VELKOMMEN TIL KAI EDWARDS
10 dec 2025

BAKKEN BEARS BYDER VELKOMMEN TIL KAI EDWARDS

Det kan godt være, at der er 14 dage til juleaften, men allerede nu...
NEWS ARCHIVE