Bears taber i Rostock

Det blev et nederlag i den tredje testkamp for Bakken Bears, da 2300 tilskuere overværede Rostock Seawolves fejre byens 800-års jubilæum med en træningskamp mod de danske mestre. Rostock vandt 70-65 efter en kamp, hvor Bears ellers var fint med i første halvleg, men faldt helt sammen i tredje periode.

I en lavt scorende første halvleg var Bakken Bears bedst. Første periode blev vundet 24-14 og anden periode endte 12-12. Tobin Carberry spillede en glimrende første halvleg, selvom han pga en mindre skade spillede begrænsede minutter.

Tredje quarter gik helt galt. Rostock vandt perioden 31-10, og selvom Bears vandt fjerde periode 19-13 og tvang Rostock til 10 turnovers i kampens sidste fjerdedel alene, var det ikke nok til sejr.

Bakken Bears fik til tider vist fint forsvarsspil i Rostock, men det lykkedes aldrig at få flow i angrebsspillet. Når man skyder 2/22 bag trepointslinjen, er det naturligvis svært at vinde.

Ryan Evans var mest scorende med 14 point, mens Darko Jukic scorede 11.

Næste træningskamp for Bears bliver lørdag (16:00) mod Hamburg Towers og søndag (15:00) mod Svendborg Rabbits.

ArticlePerBille3
SIKKER SEJR OVER CIMBRIA
10 okt 2026

SIKKER SEJR OVER CIMBRIA

Tre dage efter skuffelsen og nederlaget mod SL Benfica kom Bakken Bears tilbage på...
NEDERLAG I FØRSTE KAMP
07 okt 2026

NEDERLAG I FØRSTE KAMP

Bakken Bears indledte FIBA Europe Cup med et nederlag på hjemmebane mod et stærkt...
TIDLGERE ACADEMY-TRÆNER, NU SOM MODSTANDER
05 okt 2026

TIDLGERE ACADEMY-TRÆNER, NU SOM MODSTANDER

Når Bears møder Randers Cimbria lørdag den 10. oktober, bliver det med et velkendt...
IKKE ALLE BJØRNE SPILLER PÅ BANEN
03 okt 2026

IKKE ALLE BJØRNE SPILLER PÅ BANEN

Bag hvert dunk, hver sejr og hver stor basketballoplevelse står et stærkt hold. Og...
NEWS ARCHIVE