BEARS VINDER PRESTIGEFYLDT PRIS

Den mest prestigefyldte aarhusianske sportspris blev uddelt fredag aften, og for tredje gang fik Bakken Bears ’Boye-pokalen’. Prisen blev givet til Bakken Bears for et strålende 2018, der bød på pokal-guld, DM-guld og en historisk semifinale i FIBA Europe Cup.

Fredag aften afholdt Aarhus Kommune den årlige DM-fest for byens mest succesfulde idrætsudøvere, og i forbindelse med festen blev Århus Stiftstidendes traditionsrige pris, Boye-pokalen uddelt. Det er 64. gang pokalen tildeles en udøver eller et hold for den bedste idrætslige præstation i det foregående kalenderår. Med æren følger en check på kr. 20.000 fra Aarhuus Stiftstidendes fond.

Bakken Bears, der tidligere har modtaget prisen i 2001 og 2007, overtager pokalen, der de seneste år har stået hjemme hos atletik-OL-vinderen Sara Slott Petersen (2015 og 2016) og orienteringsløberen Maja Alm (2017). Kun én udøver har modtaget prisen flere end tre gange – cykelrytteren Niels Fredborg vandt Boye-pokalen fire gange mellem 1966 og 1972.

Læs artiklen om Bakken Bears og Boye-pokalen i Århus Stiftstidende.

 

Boyepokal
BEARS FINALEKLAR
04 maj 2026

BEARS FINALEKLAR

Bakken Bears fulgte op på torsdagens overvisende kamp 2 i Horsens med endnu en...
POTENTIEL AFGØRENDE SEMIFINALEKAMP VENTER MANDAG
01 maj 2026

POTENTIEL AFGØRENDE SEMIFINALEKAMP VENTER MANDAG

Efter en flot udebanesejr er det blevet tid til en potentiel afgørende 3. semifinalekamp...
OVERBEVISENDE INDSATS – 2-0
30 apr 2026

OVERBEVISENDE INDSATS – 2-0

Bakken Bears fik en storsejr i den anden DM-semifinale mod Horsens IC. Bears vandt...
BEARSSEJR EFTER TOUGH KAMP
27 apr 2026

BEARSSEJR EFTER TOUGH KAMP

Bakken Bears vandt 89-79 i den første DM-semifinale mod Horsens IC, og bjørnene tager...
NEWS ARCHIVE