BEARSNEDERLAG MOD SOLNA

Solna Vikings vandt 91-84 over Bears og dermed spiller bjørnene bronzekamp mod Nilan Bisons i Bears Invitational søndag kl. 13.00 i Vejlby-Risskov Hallen.

Der var både positive og mindre positive ting for Bakken Bears i kampen imod Solna Vikings. Blandt sidstnævnte var en elendig start, hvor Solna scorede 35 point i første periode, en dårlig afslutning på fjerde periode og reboundspil, der ikke var godt nok. Svenskernes Miguel Montanana og Alex Lindqvist dominerede med i alt 48 point, og det kunne Bears ikke modsvare.

Bears var bedst i tredje periode, hvor periodestilling 42-51 blev vekslet til føring på 65-60, men så svigtede forsvaret igen.

Thomas Lærke var mest scorende Bearsspiller med 15 point, Kaido Saks og Semaj Inge supplerede med 12 point, mens Nicolai Iversen og Rob
Sallie scorede 11.

I den anden semifinale vandt tyske Crailsheim Merlins 97-87 over Nilan Bisons.

Bears spiller bronzekamp mod Bisons søndag kl. 13.00, mens Solna Vikings og Crailsheim Merlins spiller finale 15.30. Begge kampe spilles i Vejlby-Risskov Hallen, og der er gratis entre.

ThomasLaerke eurochal 2013 11 06 23.w1170.h440.crop
GOD ÅBNING PÅ 2026
03 jan 2026

GOD ÅBNING PÅ 2026

Bakken Bears åbnede 2026 med en storsejr på 114-70 over Værløse Blue Hawks og...
𝐕æ𝐫𝐥ø𝐬𝐞 𝐯𝐞𝐧𝐭𝐞𝐫 𝐢 𝐚̊𝐫𝐞𝐭𝐬 𝐟ø𝐫𝐬𝐭𝐞 𝐤𝐚𝐦𝐩
03 jan 2026

𝐕æ𝐫𝐥ø𝐬𝐞 𝐯𝐞𝐧𝐭𝐞𝐫 𝐢 𝐚̊𝐫𝐞𝐭𝐬 𝐟ø𝐫𝐬𝐭𝐞 𝐤𝐚𝐦𝐩

Det nye år er over os, og denne lørdag har Værløse Blue Hawks trillet...
SEJR OG FØRSTEPLADS
29 dec 2025

SEJR OG FØRSTEPLADS

Bakken Bears vandt 87-70 på udebane over Værløse og holder derfor nytår på førstepladsen...
NEWS ARCHIVE