BIG CHRIS FORLÆNGER AFTALE

Verdens højeste bornholmer, Chris Christoffersen, har forlænget sin aftale med Bakken Bears, så han også er en del af holdet i 2017/18-sæsonen.

Den 218 cm høje center, der fylder 38 midt i august, har noteret sig for 474 kampe og 4.473 point for Bakken Bears siden han debuterede i efteråret 2004. Det er siden da blevet til seks pokaltitler og otte DM-titler. Chris Christoffersen har været i DM-finalerne i samtlige sine 12 sæsoner hos Bears.

Det er bl.a udsigten til endnu et europæisk eventyr, der har lokket til den store bornholmer til at fortsætte: ”Styrkeprøverne i de europæiske turneringer er stærkt motiverende, og kampene i sidste sæson i Basketball Champions League var en kæmpe oplevelse for mig”, udtaler Bakken Bears’ alderspræsident.

”Chris er dansk basketballs største profil, og ikke mange spillere har i deres karriere været mere afgørende for deres hold end Chris. Derfor er det en fornøjelse at forlænge Chris’ aftale”, siger sportsdirektør Michael Piloz.

Første hjemmekamp i den nye sæson bliver tirsdag den 26. september, når 2. kvalifikationsrunde til Basketball Champions League spilles – modstanderen er enten Donar Groningen (hollandske mestre) eller Vytautas Prienu (Litauen).

CHris
PROGRAM FOR STREET FESTIVAL
19 maj 2026

PROGRAM FOR STREET FESTIVAL

På torsdag spilles den tredje finalekamp mod Team FOG Næstved. I den forbindelse afholder...
TÆT FINALESERIE FORTSÆTTER I AARHUS
19 maj 2026

TÆT FINALESERIE FORTSÆTTER I AARHUS

Nu gælder det endnu en finalekamp, når Team FOG Næstved igen tager turen til...
18 maj 2026

BEARS VINDER – 1-1 INDEN FINALE 3 TORSDAG

Bakken Bears fik revancheret overtidsnederlaget i den første finale med en sejr i Arena...
WATCH PARTY PÅ PV 🔥
16 maj 2026

WATCH PARTY PÅ PV 🔥

Bakken Bears afholder Watch Party på PV, når vi på mandag spiller 2. finale...
NEWS ARCHIVE