BIG CHRIS FORLÆNGER AFTALE

Verdens højeste bornholmer, Chris Christoffersen, har forlænget sin aftale med Bakken Bears, så han også er en del af holdet i 2017/18-sæsonen.

Den 218 cm høje center, der fylder 38 midt i august, har noteret sig for 474 kampe og 4.473 point for Bakken Bears siden han debuterede i efteråret 2004. Det er siden da blevet til seks pokaltitler og otte DM-titler. Chris Christoffersen har været i DM-finalerne i samtlige sine 12 sæsoner hos Bears.

Det er bl.a udsigten til endnu et europæisk eventyr, der har lokket til den store bornholmer til at fortsætte: ”Styrkeprøverne i de europæiske turneringer er stærkt motiverende, og kampene i sidste sæson i Basketball Champions League var en kæmpe oplevelse for mig”, udtaler Bakken Bears’ alderspræsident.

”Chris er dansk basketballs største profil, og ikke mange spillere har i deres karriere været mere afgørende for deres hold end Chris. Derfor er det en fornøjelse at forlænge Chris’ aftale”, siger sportsdirektør Michael Piloz.

Første hjemmekamp i den nye sæson bliver tirsdag den 26. september, når 2. kvalifikationsrunde til Basketball Champions League spilles – modstanderen er enten Donar Groningen (hollandske mestre) eller Vytautas Prienu (Litauen).

CHris
SEJR OG FØRSTEPLADS
19 mar 2026

SEJR OG FØRSTEPLADS

Bakken Bears erobrede torsdag aften førstepladsen i Basketligaen efter en overbevisende sejr på 115-89...
HÅRD SEJR PÅ NØRREBRO
15 mar 2026

HÅRD SEJR PÅ NØRREBRO

Kønt var det ikke, men Bakken Bears fik en vigtig sejr med hjem fra...
TOPOPGØR I AARHUS
15 mar 2026

TOPOPGØR I AARHUS

Torsdag aften er der igen topbasket i Sparekassen Danmark Basketball Center, når vi tager...
TUREN GÅR TIL NØRREBROHALLEN
14 mar 2026

TUREN GÅR TIL NØRREBROHALLEN

Søndag eftermiddag går turen til hovedstaden, hvor endnu en vigtig kamp i Basketligaens mesterskabsspil...
NEWS ARCHIVE