BIG CHRIS FORLÆNGER AFTALE

Verdens højeste bornholmer, Chris Christoffersen, har forlænget sin aftale med Bakken Bears, så han også er en del af holdet i 2017/18-sæsonen.

Den 218 cm høje center, der fylder 38 midt i august, har noteret sig for 474 kampe og 4.473 point for Bakken Bears siden han debuterede i efteråret 2004. Det er siden da blevet til seks pokaltitler og otte DM-titler. Chris Christoffersen har været i DM-finalerne i samtlige sine 12 sæsoner hos Bears.

Det er bl.a udsigten til endnu et europæisk eventyr, der har lokket til den store bornholmer til at fortsætte: ”Styrkeprøverne i de europæiske turneringer er stærkt motiverende, og kampene i sidste sæson i Basketball Champions League var en kæmpe oplevelse for mig”, udtaler Bakken Bears’ alderspræsident.

”Chris er dansk basketballs største profil, og ikke mange spillere har i deres karriere været mere afgørende for deres hold end Chris. Derfor er det en fornøjelse at forlænge Chris’ aftale”, siger sportsdirektør Michael Piloz.

Første hjemmekamp i den nye sæson bliver tirsdag den 26. september, når 2. kvalifikationsrunde til Basketball Champions League spilles – modstanderen er enten Donar Groningen (hollandske mestre) eller Vytautas Prienu (Litauen).

CHris
WATCH PARTY PÅ PV 🔥
16 maj 2026

WATCH PARTY PÅ PV 🔥

Bakken Bears afholder Watch Party på PV, når vi på mandag spiller 2. finale...
DM-FINALERNE FORTSÆTTER I NÆSTVED
15 maj 2026

DM-FINALERNE FORTSÆTTER I NÆSTVED

DM-finalerne er for alvor skudt i gang, og første opgør i Sparekassen Danmark Basketball...
PROGRAM FOR STREET FESTIVAL ER KLAR
13 maj 2026

PROGRAM FOR STREET FESTIVAL ER KLAR

𝐏𝐫𝐨𝐠𝐫𝐚𝐦 𝐟𝐨𝐫 𝐒𝐭𝐫𝐞𝐞𝐭 𝐅𝐞𝐬𝐭𝐢𝐯𝐚𝐥 𝐞𝐫 𝐤𝐥𝐚𝐫  Torsdag d. 21. maj afvikles trejde finale i finaleserien...
DJURSLANDS BANK ARENA FORLÆNGER NAVNESPONSORAT PÅ ARENAEN I KONGELUNDEN
12 maj 2026

DJURSLANDS BANK ARENA FORLÆNGER NAVNESPONSORAT PÅ ARENAEN I KONGELUNDEN

Skanderborg AGF Håndbold, Bakken Bears og Aarhus Håndbold har indgået en ny aftale med...
NEWS ARCHIVE