BLÆNDENDE INDSATS I 37 MINUTTER IKKE NOK

Bakken Bears spillede fantastisk i de første 37 minutter af kampen imod Okapi Aalstar fra Belgien, men det var desværre ikke nok, og kun otte point i fjerde periode var afgørende. Aalstar vandt 92-83. Thomas Lærke topscorer med 17 point.

Bakken Bears var lige ved at snuppe sejre fra ubesejrede Okapi Aalstar, men i sidste periode viste belgierne rutinen, og for tredje kamp i træk sivede sejren ud mellem fingrene på Bears-spillerne.

Det var ikke til at se, at Okapi Aalstar kommer fra Belgien, hvis man ikke lige vidste det. Gæsterne havde nemlig hele seks amerikanerne på holdkortet, og på forhånd lignede Aalstar således et hold, som Bakken ville få svært ved at danse med.

ThomasLaerke eurochal 2013 11 06 23.w1170.h440.crop
ÆNDREDE PARKERINGS-FORHOLD TIL ONSDAGSKAMPEN
27 okt 2025

ÆNDREDE PARKERINGS-FORHOLD TIL ONSDAGSKAMPEN

'Lad bilen stå - tag letbane, bus eller gå...'. Det kunne lyde som et politisk...
POKALTURNERINGEN STÅR FOR DØREN
25 okt 2025

POKALTURNERINGEN STÅR FOR DØREN

Der er i går trukket lod til DBBFs pokalturneringen. Bakken Bears indtræder i turneringens...
HVILKEN KULISSE, HVILKEN SEJR
24 okt 2025

HVILKEN KULISSE, HVILKEN SEJR

Tilskuerne i en stemningsfyldt Vejlby-Risskov Hallen fik virkelig noget for pengene i Basketligaens topopgør,...
NEDERLAG EFTER FLOT PRÆSTATION
22 okt 2025

NEDERLAG EFTER FLOT PRÆSTATION

Bakken Bears var umådeligt tæt på, men det blev desværre til et nederlag i...
NEWS ARCHIVE