2017-12-06

STORT NEDERLAG KOSTER FØRSTEPLADSEN

Det blev en røvfuld af de større, da Bakken Bears i den sidste puljekamp i FIBA Europe Cups gruppe B tog imod BC Nevezis fra Litauen. Bears bliver med nederlag på 64-90 nummer to i puljen og får dermed et sværere udgangspunkt i det andet gruppespil.

Udeholdet var klogere, stærkere og smartere og allerede fra første periode var den stødpude på 15 point som Bears havde elimineret. Nevezis førte med 29-9 og ramte alene i første periode syv trepointscoringer. I anden periode fortsatte litauerne, og hvis de missede deres skud havde de evnen til at lægge rebounden i kurven. Der var litauer-føring på hele 51-23 ved halvlegspausen!

Det blev marginalt bedre i tredje periode, men uden Bears kom tæt på. I fjerde Bears fik Bears reduceret, så holdet kun var bagud med seks point i den samlede stilling – altså medregnet de 15 point holdet startede med – men Tamulis ramte to treere i fjerde periode og Bears kom aldrig tæt på.

Topscorer for Bears var Michel Diouf, der scorede 20 point som blev suppleret med 8 rebounds, mens DeVaughn Akoon-Purcell scorede 18 point. For Nevezis scorede Justas Tamulis 19 point.

 

29 nov 2023

PwC – BearsPADEL har vokseværk

Vi har fået en succes på hænderne - og nu vokser den. I sidste...
Perfekt pokaloptakt med storsejr i Holbæk
29 nov 2023

Perfekt pokaloptakt med storsejr i Holbæk

En ung version af Bakken Bears tog onsdag aften til Holbæk og sikrede sig...
Bakken Bears skal holde koncentrationen mod Holbæk-Stenhus
28 nov 2023

Bakken Bears skal holde koncentrationen mod Holbæk-Stenhus

Onsdag aften skal Bakken Bears en tur til Sjælland, når de danske mestre tørner...
Bakken Bears inviteret til at jagte forlænget europæisk vinderstime
27 nov 2023

Bakken Bears inviteret til at jagte forlænget europæisk vinderstime

Bakken Bears får lov til at jagte en fortsættelse på den øjeblikkelige europæiske sejrsstime...
NEWS ARCHIVE